ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο Θρύλος στους «8» της Ευρώπης

Λοιπόν, η αποστολή στέφθηκε με επιτυχία. Καθώς ο Ολυμπιακός είναι πλέον στην προημιτελική φάση του EHF European Cup. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς νίκησε και στο δεύτερο ματς την Μπρίξεν, αυτή τη φορά 37-25! Άρα πανηγυρικά συνεχίζει στη διοργάνωση και για πρώτη φορά στην ιστορία του, είναι στα προημιτελικά. Ο Θρύλος στους «8» της Ευρώπης.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός

Πράγματι, ο Θρύλος πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Καθώς κυριάρχησε απόλυτα επί της Μπρίξεν. Ειδικότερα ο Σάββας στο 5′ έκανε το 3-1, ενώ ο Τζηράς σημείωσε το 7-5 στο 14′. Όμως, η ιταλική ομάδα μείωσε σε 7-6. Αλλά ο Θρύλος πάτησε το «γκάζι» και ξέφυγε με +5 (12-7), με νέο γκολ του Τζηρά (20′). Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 12-9. Κατόπιν, ο Θρύλος έκανε σερί 6-0 και με τέρμα του Πασσιά στην κόντρα, βρέθηκε στο +9 (18-9, 28′). Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε προβάδισμα 18-11 για τον Ολυμπιακό.

Ο Θρύλος στους «8»

Επίσης, δυνατά «μπήκε» ο Θρύλος και στο δεύτερο ημίχρονο. Μιας και ο Τζηράς σημείωσε το 19-11 (31′). Όπως και το 24-15 (37′). Μετά ήταν η σειρά του Σλαβούλιτσα να βρει δίχτυα στην κόντρα (44′) για το 25-17. Ακολούθως ο Σάββας σκόραρε τόσο για το 27-19 (46′) όσο και για το 29-20 (49′) με πέναλτι. Επιπρόσθετα, με το τέρμα του Δομπρή στο 50′, ο Ολυμπιακός απέκτησε διψήφια διαφορά (31-21). Επίσης, με τέρμα του Παπαβασίλη στο 53′ ήρθε και το +11 (32-21). Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Βίντα να σκοράρει για να φτάσει η διαφορά στη μέγιστη τιμή, το +12 (37-25) στο 58:48. Μετά, ο Παπαντωνόπουλος έπιασε πέναλτι και διατήρησε αυτή τη διαφορά. Ο Θρύλος στους «8» της Ευρώπης.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 7-6, 12-7, 15-9, 18-11 (ημιχ.) 21-15, 24-16, 26-19, 30-21, 33-24, 37-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 4, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

ΜΠΡΙΞΕΝ (Νταβόρ Κούτουρα Μέντιτς): Βολάρεβιτς, Ατσολίν, Ντε Ολιβέιρα 6, Αρκιέρι 2, Κανέτε 2, Ε. Ιμπάλι 1, Αρ. Ιμπάλι 2, Κόρμπελ 3, Σοντάκι 2, Σόνερερ 1, Μίλεγκερ 1, Στρίκερ 5, Λουμπινάτι.

• Διαιτητές: Βάνια Άντιτς – Γελένα Γιακόβλιεβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2 – 0/1.