Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Σπανούλης και τα … αγάλματα! [Videos]

Σαν σήμερα το 2016 ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντη «βόμβα» σε νεκρό χρόνο είχε αφήσει για πρώτη φορά … αγάλματα 20.000 οπαδούς του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ γράφοντας το 66-68, ισοφαρίζοντας εκείνη τη σειρά των τελικών σε 1-1. Στην κούρσα προς το πιο μάγκικο πρωτάθλημα όλων των εποχών.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Με έναν από τους σημαντικότερους εκτός έδρας θριάμβου της ομάδας Μπάσκετ του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό είναι άρρηκτα συνδεδεμένη η σημερινή ημερομηνία

ήταν το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, όταν ο Ολυμπιακός κατέβηκε να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο των τελικών της Α1 Basket League  της σεζόν 2015-16.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος είχαν γνωρίσει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι στο ΣΕΦ και κάποιοι είχαν βιαστεί να… γύρουν την πλάστιγγα προς τα πράσινα. Αμ δε! Ο Σπανούλης είχε σχεδιάσει αλλιώς τα πλάνα του με στόχο να πάρει πάνω του την ομάδα!
Τα τελευταία δευτερόλεπτα παίζονταν ήδη και όλοι πια ήταν πεπεισμένοι πως ο Παναθηναϊκός θα έκανε το 2-0 στην σειρά. Όλοι; Λάθος. Όλοι εκτός του «Kill- Bill».
Ο αρχηγός πήρε την μπάλα στα χέρια του στα τελευταία δευτερόλεπτα και λίγο πριν το χρονόμετρο δείξει «μηδέν» σηκώθηκε και σούταρε μπροστά από τον Νικ Καλάθη…. Για το τελικό 66-68!
Η συνέχεια στο βίντεο που ακολουθεί! Το 1-1 είχε ήδη γραφτεί! Μείνετε συντονισμένοι και τις επόμενες ημέρες διότι υπήρξε άλλη μία βόμβα που πρέπει να θυμίσουμε!

Παναθηναικος-Ολυμπιακος 66-68 Spanoulis Buzzer beater – YouTube

Ο Σπανούλης στο ΟΑΚΑ με τα αγάλματα παναθηναϊκός Ολυμπιακός 66-68 – YouTube