Ο «πελάτης» προσκύνησε τον Ολυμπιακό

Ακόμα μια σπουδαία βραδιά στο ΣΕΦ. Αλλά αυτή η νίκη στον Πειραιά, σε ένα στάδιο που «κόχλαζε» είχε πολύ μεγάλη σημασία για τον Ολυμπιακό. Διότι δεν ήταν μόνο ότι νίκησε 71-65 τον Παναθηναϊκό. Γιατί μετά από αυτό έκανε το 2-0 φέτος κόντρα στους «πράσινους» στην Ευρωλίγκα. Όμως μεγαλύτερη σημασία έχει το γεγονός πώς πήρε το αβαντάζ. Καθώς ο Θρύλος έφτασε στο 18-11 στη βαθμολογία όσο και ο ΠΑΟ, αλλά υπερέχει στην ισοβαθμία. Επιπλέον, η άμυνά του «στραγγάλισε» ξανά τον Παναθηναϊκό, όπως στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Επιπρόσθετα όλα αυτά με μια διαιτησία προκλητική στο δεύτερο ημίχρονο! Επομένως συνέχισε την παράδοση στην Ευρώπη. Ο «πελάτης» προσκύνησε τον Ολυμπιακό.

• Ο MVP: Μόουζες Ράιτ. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε εκπληκτικό ματς και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στις δύο ρακέτες (19π. με 9/9 διπ.)
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού, καθώς από το δεύτερο δεκάλεπτο ως το τέλος δέχθηκε μόλις 48 πόντους και 65 συνολικά!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Ήρθε ως μεγάλη μεταγραφή στον ΠΑΟ και απόψε έμεινε στους 0 πόντους, σε 9:39 συμμετοχής.
  • THE POINT: Παρά το 26,1% στα τρίποντα, ο Ολυμπιακός κράτησε τον ΠΑΟ στο 37,5% στα δίποντα. Με +6 κλεψίματα, -11 λάθη και +4 ασίστ.

Απίθανη αστοχία!

Με νευρικότητα μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς. Μιας και έκανε 2 λάθη στα πρώτα 3′, ενώ χρειάστηκε 3:05 για να σκοράρει με τον Γουόκαπ. Εξάλλου, οι επιθέσεις δεν ήταν με σωστές προϋποθέσεις και ο ΠΑΟ προηγήθηκε 7-2 (4′). Αλλά το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Θρύλου (1/6) από τον Κάνααν έκανε το σκορ 7-9 (7′). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (3/12 σουτ με 1/7 τρ) και οι «πράσινοι» με δύο τρίποντα του Ναν ξέφυγαν 17-7 (51”). Διότι πήραν και 5 επιθετικά ριμπάουντ στο δεκάλεπτο, αν και έκαναν διπλάσια λάθη (σ.σ.: 4 με 2). Επίσης, ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο με παραγωγή 7 πόντων. Ειδικότερα είχε 1 ασίστ και 3/13 σουτ, με μόλις 1/7 τρίποντα!

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση

Ωστόσο με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η άμυνα του Ολυμπιακού έγινε πιο… επιθετική. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο ΠΑΟ έκανε 3 λάθη στα πρώτα 3′, ενώ ο Θρύλος 3 κλεψίματα στο ίδιο διάστημα. Επιπλέον, ο Ράιτ αποδείχθηκε ο παίκτης που άλλαξε τη ροή του ματς. Μιας και με 7 πόντους του, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 13-4 (20-21, 15′). Επιπλέον, όταν οι «πράσινοι» πήγαν στο 20-26 με τον Λεσόρ (16′), ο «Μωυσής» (11π.) μείωσε 24-26 (17′). Αργότερα ο ρυθμός άνοιξε. Καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο διαδοχικά τρίποντα (31-33, 19′), ενώ το κάρφωμα του Φαλ διαμόρφωσε το 33-33 του ημιχρόνου. Για την ακρίβεια, ο Ολυμπιακός είχε 7/10 δίποντα στην περίοδο, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Σούπερ άμυνα!

Αντίθετα με ό,τι είχε συμβεί στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός στο δεύτερο πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ. Καθώς ο Πίτερς πέτυχε 4 σερί πόντους, ενώ ο Φαλ ολοκλήρωσε το «ερυθρόλευκο» 6-0 για το 39-33 (24′). Για να έρθει το τρίποντο του Παπανικολάου για το +10 (45-35, 26′). Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιζαν άμυνα για Όσκαρ. Διότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 3 πόντους ως το 27′. Έτσι ο Θρύλος με τον Γουίλιαμς-Γκος έφτασε στο +11 (47-36). Επιπρόσθετα, μόνο ο Λεσόρτ σκόραρε εντός παιδιάς για τους «πράσινους» ως εκείνο το σημείο. Αλλά στο φινάλε, ο Ναν με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 48-42. Ωστόσο ήταν ένα δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός έπαιξε μαεστρική άμυνα, με παθητικό 9 πόντους!

Ο «πελάτης» προσκύνησε

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ έφτασε το σερί του στο 9-0 με τον Ναν και μείωσε 48-47 (31′). Αλλά ξανά μέσα από την άμυνα, ο Ολυμπιακός βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και με τον ΜακΚίσικ προηγήθηκε 54-49 (33′). Ωστόσο, η νευρικότητα και το άγχος ήταν έκδηλα και στις δύο ομάδες. Αλλά ο Θρύλος ήταν εκείνος που διατηρούσε το προβάδισμα με μια διαφορά 5 πόντων, όπως μετά το κάρφωμα του Ράιτ (57-52, 35′). Ο Αμερικανός σέντερ ήταν παίκτης «κλειδί».

Διότι με άλλους τέσσερις πόντους, σκόραρε το 59-54 (36′) και το 63-59 (38′). Επιπρόσθετα, η καλή άμυνα και οι 2/2 βολές του Γουίλιαμς-Γκος έφεραν το 65-59 (55,2”). Για να ακολουθήσει ένα ακόμα μεγάλο καλάθι του Ράιτ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ (67-60, 32”). Επίσης, Γουόκαπ (16,2”) και Παπανικολάου (9,2”) διαμόρφωσαν το τελικό 71-65. Ο «πελάτης» προσκύνησε τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.