Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Οριέ χάρισε τον βαθμό στην Νότιγχαμ

Με γκολ του Γάλλου φορ ΣΤστο 63′ η Φόρεστ ισοφάρισε σε 1-1 την Τσέλσι και απέσπασε έναν πολύτιμο πόντο στο ματς που ολοκλήρωσε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Premie;r League.

Με ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα, απέναντι στην πανίσχυρη  Τσέλσι ξεκίνησε η Νότιγχαμ Φόρεστ τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεςι για το 2023.

Η Νότιγχαμ πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη παραμονής που δίνει έπειτα από το 1-1 με την Τσέλσι στο «Σίτι Γκράουντ» για την 18η αγωνιστική της Premier League

Η Φόρεστ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά, όταν ο Κέπα είπε «όχι» σε διπλή ευκαιρία του Μπρέναν Τζόνσον. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν ένα τυχερό γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 19′, έπειτα από… αυτοδοκάρι του Γουίλι Μπολί και στη συνέχεια πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο  οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, είχαν δύο μεγάλες στιγμές με τους Τάιγουο Αγουονίγι και Τζόνσον, ένα δοκάρι με σουτ του Μόργκαν Γκιμπς Γουάιτ, μέχρι το 63ο λεπτό, όταν ο Σερζ Οριέ έπειτα από κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1.