Ο Ολυμπιακός που δεν λυγά ποτέ

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν νίκησαν μόνο τη Νέφτσι, αλλά πρωτίστως όλες τις αναποδιές. Γράφει ο Παύλος Σαχτούρης.

Η χθεσινή βραδιά θα μπορούσε να είχε άλλη κατάληξη. Με όλα όσα συνέβησαν τα τελευταία 24ωρα, το 1-0 των πρωταθλητών Ελλάδας κόντρα στην ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν, συνιστά ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα. Η αξία αυτή της νίκης είναι πάρα πολύ μεγάλη. Ας δούμε το γιατί…

Πριν τη σέντρα ο Μαρτίνς έχει χάσει τρία πολύτιμα «εργαλεία» του. Τον πιο σταθερό του κεντρικό αμυντικό, τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Τον πιο ολοκληρωμένο μέσο του, τον Γιάν Εμβιλά. Και τον κορυφαίο σκόρερ του, τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος επί δύο σερί χρονιές στα προκριματικά έχει αφήσει το στίγμα του.

Μέσα στα ματς χάνει πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά, τον δεύτερο κεντρικό του μέσο, τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, τον ποδοσφαιριστή που δεν είχε λείψει ούτε λεπτό σε όλα τα ματς των προκριματικών επί εποχής Μαρτίνς στον πάγκο των «ερυθρολεύκων». Χάνει και τον τρίτο του κεντρικό χαφ λίγο πριν το ημίχρονο, τον Μαντί Καμαρά. Το πρόβλημα μεγαλώνει γιατί οι δύο εκ των τριών μέσων θα λείψουν σίγουρα από το Μπακού, στις 28 Ιουλίου. Η συμμετοχή του τρίτου αποτελεί ερωτηματικό.

Με όλα αυτά δεδομένα, το ματς λήγει 1-0. Εάν αυτή δεν είναι μια πολύτιμη νίκη, τί είναι; Χωρίς αυτό να σημαίνει πώς τα θέματα που έγιναν και πάλι αισθητά, χτυπητά, δεν αποτελούν σημαντικό ζήτημα για την επόμενη ημέρα. Αλλά αυτά τα έχουν δει οι άνθρωποι της ομάδας και ξέρουν πολύ καλά πώς θα τα διορθώσουν. Ειδικά αυτό με τους δύο ακραίους μπακ είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να λυθεί άμεσα, γιατί αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να παίξει η ομάδα το ποδόσφαιρο που θέλει.

Όμως κόντρα σε όλες τις αναποδιές, πριν και κατά τη διάρκεια του ματς, το μέταλλο του Ολυμπιακού ήταν σημείο αναφοράς. Καθοριστικός παράγοντας για να έρθει αυτή η νίκη. Πάνω από όλα είναι νίκη ψυχολογίας. Θα δώσει στην ομάδα αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Κλείνοντας, ας σκεφτούμε όλοι κάτι. Εάν η ομάδα «πετούσε» στις 22 Ιουλίου, στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, κάτι δεν θα λειτουργούσε καλά. Απλά περιμένω όλους αυτούς που από χθες το βράδυ «βράζουν», που έχουν στήσει στον… τοίχο όλη την ομάδα, που έχουν βγάλει πολλούς παίκτες «άχρηστους» για τον Ολυμπιακό, τί θα λένε όταν η ομάδα θα βρει το ρυθμό της;