Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» λάθη και αδράνεια

Ο ημιτελικός του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι πρωταθλητές δεν λειτούργησαν όπως στο δεύτερο και το τέταρτο σετ. Έλειψε το καθαρό μυαλό κι αυτό τους στοίχισε την πρόκριση στον τελικό, καθώς ηττήθηκαν 3-2 σετ. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» λάθη και αδράνεια.

Μια ακόμα φορά, σε ένα μεγάλο ματς της σεζόν, οι πρωταθλητές υστέρησαν στο μπλοκ. Παράλληλα δεν είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους. Κι αυτά τα δύο στοιχεία μέτρησαν πολύ και καθόρισαν την έκβαση του ματς στο κλειστό της Γλυφάδας.

Τον μπλόκαρε

Οι πρωταθλητές δεν μπήκαν καλά στον ημιτελικό. Είχαν θέματα στην υποδοχή. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ. Διότι οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν αρκετά με τους κεντρικούς τους. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 3-3, ο Μπράουν είχε δύο πρώτους χρόνους. Ο Στιβαχτής έπαιζε κυρίως με τον Πέριτς που μπήκε καλά στο ματς με τρεις πόντους (4-4). Όμως εκεί άρχισαν τα λάθη. Ο πρώτος άσσος του Μπράουν (6-4) επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πάρει διαφορά. Η οποία κυμαίνονταν από τους τρεις (8-5, 9-6) ως και τους πέντε (14-9) πόντους. Τα χαμένα σερβίς, το μπλοκ της ομάδας του Καλμαζίδη και η εξουδετέρωση του Τέπαν για το μεγαλύτερο διάστημά του, έκριναν το σετ. Το σκορ έγινε 17-12 και 2-13. Κι έτσι, οι Θεσσαλονικείς το πήραν με 25-19 για το υπέρ τους 1-0.

Εντυπωσιακή εκκίνηση

Ένας άλλος Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο δεύτερο σετ. Ο Πέριτς ήταν η πρώτη επιλογή στην επίθεση. Παράλληλα, όμως, ανέβασε… στροφές και ο Μιγιαήλοβιτς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκε 8-1, με τον Τέπαν στο σερβίς, πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Το μπλοκ της ομάδας της Θεσσαλονίκης εξακολουθούσε να δίνει πόντους, αλλά οι δύο Σέρβοι ακραίοι είχαν τον τρόπο να τελειώνουν τις φάσεις. Ο Πέριτς έκανε το 13-9, με τον ΠΑΟΚ να έχει πλησιάσει σε 9-11, αλλά και το 15-11. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 17-11. Ο Μιγιαήλοβιτς έφερε το σκορ στο 20-14, με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν σε 20-17. Με Μιγιαήλοβιτς και Πέριτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-17, με τον Πέριτς να κάνει διαδοχικά το 23-20, το 24-21 και το 25-22 με πλασέ για το 1-1 στα σετ.

Χαλασμένη υποδοχή

Το τρίτο σετ ήταν άκρως συναρπαστικό στην αρχή του. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η διαφορά με τα προηγούμενα σετ ήταν πώς ο ΠΑΟΚ έβαλε μέσα στο ματς τον Ούντρις. Διότι ο διαγώνιος της ομάδας του Καλμαζίδη στα δύο πρώτα σετ δεν είχε προσφέρει πολλά. Ξεκίνησε όμως καλά το τρίτο με μπλοκ και επίθεση (3-2). Μετά το 4-4 οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά λόγω της κακής υποδοχής του Θρύλου. Από το 6-4 και το 8-6, το σκορ έγινε 11-8. Ο πρώτος χρόνος του Ζουπάνι και ο άσσος του Τέπαν έφεραν τον Ολυμπιακό στον πόντο (11-10). Εκεί, όμως, η αδυναμία στην υποδοχή στοίχισε. Ο ΠΑΟΚ έφτασε με τον Ούντρις στο +5 (17-12). Ο Πέριτς έκανε το λάθος για το 20-15. Εκεί, όμως, ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση. Το μπλοκ του Ζουπάνι έφερε το 20-18, ενώ η κακή επίθεση του Μπαρνς το 20-19. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνα, αλλά ο Πέριτς έκανε κακό πλασέ (21-19). Η χαμένη επίθεση του Μιγιαήλοβιτς έφερε το 23-20, αλλά με Τέπαν και Δαλακούρα ο Θρύλος πλησίασε στον πόντο (23-22). Εκεί, όμως, Ούντρις και Κουμεντάκης πήραν τους πόντους για το 25-22 και το 2-1 στα σετ για τους Θεσσαλονικείς.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Οι πρωταθλητές στην εκκίνηση του τέταρτου σετ έδειξαν μεγάλη αποφασιστικότητα. Έδειξαν το καλό τους πρόσωπο. Με τον Παγένκ να παίρνει δύο πόντους (επίθεση και άσσος) προηγήθηκαν 2-0, ενώ με τον Μιγιαήλοβιτς και το μπλοκ του Τέπαν 4-0. Ο Καλμαζίδης πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έριξε… στροφές. Μπλοκ του Πέριτς, αλλά και δύο σερί άσσοι του Σέρβου ακραίου διαμόρφωσαν το 9-3 για το Θρύλο και οδήγησαν τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γύρισε διαφορετική και με σερί 3-0, με τον άσσο του Μπαρνς μείωσε σε 9-6. Μπλοκ του Παγένκ, άσσος του Ζουπάνι και μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς για να βρεθούν οι πρωταθλητές στο 13-6, ενώ το σερί τους σταμάτησε στο 5-0 (14-6). Ο Μιγιαήλοβιτς με μπλοκ άουτ έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (16-7) και το +10 (18-8). Με τον Πέριτς και τον Τέπαν να τελειώνουν τις φάσεις το σκορ έγινε 21-11 και 22-12, αντίστοιχα. Ο Μιγιαήλοβιτς έφερε το Θρύλο στο 24-15, για να τελειώσει το σετ με την πάιπ του Δαλακούρα για το 25-17. Οδηγώντας το δεύτερο ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Λάθη και αδράνεια

Με μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς ξεκίνησε το πέμπτο σετ. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δύο σερί μπλοκ του ΠΑΟΚ στον Τέπαν και προβάδισμα 3-1 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Παγένκ και Τέπαν μείωσαν σε 3-2 και 4-3, αντίστοιχα. Αλλά η ομάδα του Καλμαζίδη με Ούντρις, Κουμεντάκη και τον άσσο του Μπαρνς -με τη βοήθεια του φιλέ- προηγήθηκε 7-3. Ο Παγένκ μείωσε σε 7-4, αλλά το σερβίς του πήγε στο φιλέ (8-4). Αλλαγή τερέν, αλλά ο Τέπαν δεν έκανε καλή επίθεση (9-4). Ο Μιγιαήλοβιτς μείωσε 9-5, αλλά ο Ζουπάνι έκανε κακή επιλογή στο φιλέ (10-5). Ο Τζουλιάνι προσπάθησε στο τάιμ άουτ να ηρεμήσει τους παίκτες του. Καθαρό μυαλό δεν υπήρχε, τα λάθη αδράνειας πάρα πολλά. Έτσι, ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε το προβάδισμά του (11-5), με τον Πέριτς να μειώνει σε 11-6 και τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος έδωσε δύο πόντους (12-7 και 13-9). Αλλά τα κλασικά λάθη, ειδικά στο σερβίς μέτρησαν. Ο Τέπαν μείωσε σε 14-10, αλλά ο Μπαρνς τέλειωσε το σετ με 15-10 και το ματς με 3-2 σετ. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» λάθη και αδράνεια.

Τα σετ 3-2: 25-19 (27′), 22-25 (28′), 25-22 (28′), 17-25 (26′), 15-10 (‘)

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19

2ο σετ: 1-8, 11-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-22

4ο σετ: 3-8, 8-16, 11-21, 17-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

• Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (3/6 επ.), Γουόλς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (12/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Μπαρνς 14 (9/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες), Ούντρις 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. – 46% άριστες), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Μπούτος 2 (2/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Πάγενικ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 16 (13/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. – 52% άριστες), Τέπαν 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 23 (19/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 19% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. – 30% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ.), Δαλακούρας 2 (2/2 επ.)