ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Ολυμπιακός έφυγε για Final-4

Ένα βαθμό μακριά από την 4άδα του LEN Champions League Γυναικών είναι ο Θρύλος. Καθώς πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη στην Ουγγαρία. Με γκολ της Βάσω Πλευρίτου, ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, νίκησε 7-6 την Ουίπεστ. Κατά συνέπεια θέλουν έναν βαθμό για να βρεθούν και μαθηματικά στην 4άδα. Ο Ολυμπιακός έφυγε για Final-4.

Άγχος και αστοχία

Η αναμέτρηση στη Βουδαπέστη ήταν ματς για γερά νεύρα. Κάτι που φάνηκε στο πρώτο οκτάλεπτο. Διότι και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Ειδικά στον παίκτη παραπάνω, γεγονός που έδειξε το άγχος που υπήρξε. Εντούτοις η Ούιπεστ ήταν εκείνη που προηγήθηκε. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 8:28 για να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Νέο προβάδισμα για τις γηπεδούχες, ισοφάριση του Ολυμπιακού και ένα «κρύο» γκολ της Ουίπεστ σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το 3-2 του ημιχρόνου.

Νίκησε και… έφυγε για Final-4

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 4-2 για την UVSE, οι «ερυθρόλευκες» βελτίωσαν την άμυνά τους. Το αποτέλεσμα ήταν να κρατήσουν τις Ουγγαρέζες χωρίς γκολ για περισσότερο από ένα 8λεπτο. Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 με τις Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου και Χυδηριώτη για να περάσει μπροστά με 5-4! Εντούτοις η Ελευθεριάδου έχασε πέναλτι στο 6:55 για το φινάλε, για το +2 του Ολυμπιακού.

Αν και η Ουίπεστ ισοφάρισε με πέναλτι, η Ξενάκη έδωσε νέο προβάδισμα στο Θρύλο (5-6). Στη συνέχεια, η άμυνα έκανε πολύ καλή δουλειά μιας και η επίθεση δεν λειτούργησε σωστά! Η UVSE ισοφάρισε με πέναλτι και ο Ολυμπιακός έχασε νέο στα 56 δευτερόλεπτα με την Ελευθερία Πλευρίτου. Όμως έκλεψε την μπάλα με την Ελευθεριάδου και η Βάσω Πλευρίτου χάρισε τη νίκη στο φινάλε (6-7). Ο Ολυμπιακός έφυγε για Final-4.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-2, 1-2, 2-3.

Η διακύμανση

• 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Χάιντου (περιφέρεια, 3:43)
  • 2ο οκτάλεπτο: 1-1 Σιούτη (περιφέρεια, 7:32), 2-1 Αουμπέλι (π/π, 6:12), 2-2 Μαργαρίτα Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:48), 3-2 Χάιντου (περιφέρεια, 0:01)
  • 3ο οκτάλεπτο: 4-2 Μπάκσα (π/π, 6:21), 4-3 Ελευθεριάδου (π/π, 5:34), 4-4 Βασιλική Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:18)
  • 4ο οκτάλεπτο: 4-5 Χυδηριώτη (π/π, 7:22), 5-5 Χάιντου (πέναλτι, 5:43), 5-6 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:26), 6-6 Φάραγκο (πέναλτι, 1:12), 6-7 Βάσω Πλευρίτου (π/π, 0:01)

ΟΥΙΠΕΣΤ (Μάρτον Μπένκουρ): Μάγιαρι, Αουμπέλι 1, Ν. Γκολοπέντζα, Χάιντου 3, Λέντβαϊ, Βάρο, Μπάκσα 1, Φάραγκο 1, Σέγκεντι, Τίμπα, Ίρμες, Περεστέγκι-Νάγκι, Σ. Γκολοπέντζα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Σάντα, Βασιλική Πλευρίτου 2, Δρακωτού, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο.