Ο μικρός «μάγος» από τη Γουινέα

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα. Με την ομάδα να έχει πίεση μετά την κακή εμφάνιση στη Γερμανία, το ζητούμενο ήταν ένα την Κυριακή το βράδυ. Η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Ήρθαν τελικά και όλα αυτά οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στον Αγκιμπού Καμαρά. Ο μικρός «μάγος» από τη Γουινέα.

Ο μικρός «μάγος» από τη Γουινέα έκανε τη διαφορά

Η επιλογή του Μαρτίνς να πιέσουν οι μέσοι τους και η μεσοεπιθετική γραμμή του Ολυμπιακού τον Εσίτι αποδείχθηκε κομβική και καθοριστική. Ο Ολυμπιακός το αξιοποίησε ιδανικά. Ειδικά ο Αγκιμπού Καμαρά. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός από την Γουινέα είχε πολύ καλή απόδοση και ξεχώρισε με την απόδοσή του. Πέτυχε το πρώτο γκολ, έφτιαξε το δεύτερο, είχε το δοκάρι στο 51′ για ένα ακόμα. Ο μικρός από τη Γουινέα έκανε ό,τι έπρεπε για ένα τόσο σημαντικό ματς. Η προσφορά του ήταν κάτι περισσότερο από πολύτιμη και οι τρεις βαθμοί οφείλονται σε μεγάλο βαθμό στην απόδοσή του.

Ο μικρός «μάγος» είχε άξιο συμπαραστάτη

Η μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πώς υπήρχε μια ακόμα σταθερά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού που έπαιξε ρόλο. Κι αυτή ήταν ο Γκάρι Ροντρίγκες. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι ήταν πολύ καλός. Επιτέλους, ο Θρύλος βρήκε έναν εξτρέμ που και περιοχή πατάει και δημιουργεί και απειλεί. Τα έκανε όλα. Όταν θα φτάσει στο σημείο ετοιμότητας για να αγωνίζεται περισσότερα από 45 λεπτά, τότε θα γίνει ακόμα καλύτερος μεσοεπιθετικά ο Ολυμπιακός. Είναι ποδοσφαιριστής που ταιριάζει στο παιχνίδι των Πρωταθλητών και θα δώσει παραπάνω πράγματα στην πορεία.

Αυτά τα ματς τα τελειώνεις όταν μπορείς

Το μοναδικό που αποτελεί θέμα προβληματισμού είναι η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου και ειδικά το τελευταίο ημίωρο. Ο Ολυμπιακός έβγαλε κούραση, αλλά παράλληλα δεν διαχειρίστηκε σωστά το ματς. Κι αυτό θα μπορούσε να είχε κοστίσει. Οι αλλαγές θα έπρεπε να είχαν γίνει νωρίτερα, για να «φρεσκαριστεί» η ομάδα και να μπορέσει να αντέξει στις απαιτήσεις του αγώνα. Ο Ολυμπιακός θα έπρεπε στο 2-0 να το είχε τελειώσει το ματς. Να βάλει και ένα τρίτο γκολ και να μην έχει αγωνία στο φινάλε, μετά το 2-1. Θα πρέπει να πάρει παραπάνω πράγματα από ορισμένους παίκτες. Ειδικά τον Τικίνιο. Γιατί ο Ονιεκούρου παραμένει ένας παίκτης που δεν προσφέρει το παραμικρό.