Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Λάζαρ των ντέρμπι δείχνει τον δρόμο! (videos)

Ο Ραντζέλοβιτς συνηθίζει να σκοράρει σε ντέρμπι και μάλιστα σε τρεις περιπτώσεις, όπου έχει βρει… δίχτα ο διεθνής Σέρβος εξτρέμ ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει.

Σε παίκτη των ειδικών αποστολών αναδεικνύεται οι Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο διάστημα αυτού του ενάμιση χρόνου όπου φοράει τη φσνέλα του Ολυμπιακού.
Ο 23χρονος εξτρέμ, ο οποίος μόλις την περασμένη Τετάρτη φόρεσε για πρώτη φορά χρίστηκε διεθνής με την Εθνική ομάδα της Σερβίας (σ.σ. ματς όπου οι γείτονες συνέτριψαν τη Ρωσία με 5-0), αποτελεί ένα εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο για τον Πέδρο Μαρτίνς.
Μάλιστα, έχει ήδη καταφέρει να αναδειχθεί σε παίκτη των ντέρμπι! Μία παράμετρος, η οποία είναι πολύ πιθανό να διαδραματίσει καταλυτικό ρόλο και στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.
Σε τρεις περιπτώσεις μάλιστα με αντιπάλους τόσο την ΑΕΚ όσο και τον ΠΑΟΚ ο νεαρός μεσοεπιθετικός έχει σκοράρει και μάλιστα και στα τρία συγκεκριμένα παιχνίδια ο Ολυμπιακός κέρδισε! Σενάριο, όπου άπαντες στον Θρύλο θα επιθυμούσαν να επαναληφθεί και στο ματς κόντρα στους «πράσινους».

«Σίγησε» την Τούμπα
Η αρχή έγινε στις 23 Φεβρουαρίου στην Τούμπα. Εκεί, όπου ο Ραντζέλοβιτς με το γκολ, που πέτυχε στο 49λο λεπτό για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του περυσινού πρωταθλήματος είχε οδηγήσει τον Θρύλο σε σπουδαία νίκη επι του ΠΑΟΚ (0-1) , μ ετην οποία οι «ερυθρόλευκοι» … σφράγισαν την πρώτη θέση της κανονικής σεζόν.

Έσπασε τα … άλατα του Μπακάκη
Η δεύτερη χρονικά φορά μας βρίσκει στις 19 Ιουλίου. Στο ματ της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι – οφ κόντρα στην ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός είχε ήδη κατακτήσει τον 45ο τίτλο της ιστορίας του και το ματς είχε αποκτήσει χαρακτήρα φιέστας. Ο Ραντζέλοβιτς είχε… σπάσει τα … άλατα του Μπακάκη και με ωραίο πλασέ στην κίνηση στο 21ο λεπτό είχε πετύχει το 2-0 για τον Ολυμπιακό στην ευρεία νίκη με 3-0 επί των «κιτρινόμαυρων»

Χάρισε το 18ο νταμπλ!
Η τρίτη φορά ήταν στον τελικό Κυπέλλου, μ=πάλι με αντίπαλο την ΑΕΚ στις 12 Σεπτεμβρίου στο Πανθεσσαλικό στάδιο ο Σέρβος εξτρέμ με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 10ό λεπτό είχε πετύχει το γκολ, που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε το 18ο νταμπλ στον Αυτοκράτορα του ελληνικού ποδοσφαίρου