Ο Φαλ -το γκολ και το καθαρό μυαλό[video]

Oλυμπιακός-Παναθηναϊκός 73-70 αλλά αν τη νίκη του νταμπλούχου Ελλάδας θελήσουμε να τη μετουσιώσουμε σε ποδοσφαιρικό …γεγονός, τότε κάλλιστα μπορούμε να πούμε ότι οι “Ερυθρόλευκοι” νίκησαν χάρις σε γκολ του Μουσταφά Φαλ.

Τον Γάλλο του οποίου το κακό παιχνίδι, στέρησε σε σημαντικό βαθμό ,κατά την ταπεινή μου άποψη, την Ευρωλίγκα τον πέρασα γενεές 14 ,αλλά σήμερα ξαναέκανε το καθήκον του απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού και ήταν αυτός που σε 30 λεπτά ,με 11 πόντους,3 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ και δύο κοψίματα, ένα μάλιστα καθοριστικό προς το τέλος του αγώνα.

Ο Φαλ έκανε Παπαγιάννη και Γκουντάιτις να έχουν εφιάλτες και για μένα ήταν αυτός που έκανε και τη διαφορά. Σε ένα ματς που δεν κατάλαβα ,αλήθεια, γιατί ο Ολυμπιακός είχε τόσο άγχος και θα συμφωνήσω ,επίσης με τον Βεζένκοφ, ότι η ομάδα έχει θέμα όταν προηγείται με μεγάλες διαφορές αλλά δεν της κρατάει.

Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόβλημα έγκειται σε μία λέξη. Σοβαρότητα. Της οποίας η ομάδα του Μπαρτζώκα ενίοτε στερείται όταν παίρνει μία μεγάλη διαφορά.  Στα επόμενα παιχνίδια και όσα χρειαστεί ο Ολυμπιακός οφείλει να τα αντιμετωπίζει  και τα 40 λεπτά με σοβαρότητα και να μη δίνει δικαιώματα στον Παναθηναϊκό να ελπίζει. Διότι  αν  ξαναφτάσουμε σε σημείο  που οι “Πράσινοι ” προηγούνται μέσα στο ΣΕΦ ,δύο λεπτά πριν το τέλος, δεν είναι καλό σε τέτοια ματς να παίζεις με την τύχη.

Ο Ολυμπιακός, βεβαίως και είναι καλύτερη ομάδα απο τον Παναθηναϊκό που παίζει χωρίς άγχος και σαφέστατα ο Μπαρτζώκας όχι θα περιμένει ,αλλά θα απαιτήσει απο τους παίκτες του να έχουν καλύτερο πρόσωπο.

Και για να το ονοματίσω περιμένω πολύ καλύτερα παιχνίδια και  από τον Λαρεντζάκη που το τελευταίο δίμηνο είναι σκιά του εαυτού του αλλά και από τον Μακ Κίσικ που  φαίνεται επηρεασμένος από το Φ4.