Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Άρωμα … Βεζένκοφ το 14-0!

Ο 27χρονος MVP  της Ευρωλίγκα με 20 καθοριστικούς πόντους και τρομερή προσφορά σε πολλούς τομείς  συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε ο Ολυμπιακός να ανοίξει το σκορ στη σειρά των τελικών, και να διευρύνει το απόλυτο σερί στο 14-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Πολλές φορές ο πρώτος τελικός αιωνίων συνηθίζει να είναι ο δυσκολότερος ψυχολογικά και πνευματικά για την ομάδα που έχει τον τίτλο του φαβορί.

ο  Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα το … επιβεβαίωσε απόλυτα αυτό με την συνοκική του εικόνα, αλλά και τον τρόπο με τν οποίο προσέγγισε την αναμέτρηση, φτάνοντα ςδύσκολα στην νίκη με 73-70, που τους έδωσε την δυνατότητα να ανοίξουν το σκορ στην σειρά των τελικών και συνάμα να διευρύνουν το εκπληκτικό αήττητο σερί κόντρα στον Παναθηναϊκό στο 14-0!

Ο  Θρύλος  ευτύχησε να έχει σε ακόμη ένα ντέρμπι αιωνίων σε τρομερή βραδιά το Σάσα Βεζένκοφ!

Προφανώς μία ομάδα δεν είναι… ένας παίκτης, όμως είναι ασφαλές να πούμε πως στο ρόστερ του Παναθηναϊκού δεν υπάρχει ισάξιος παίκτης του Σάσα Βεζένκοφ. Ο MVP της Ευρωλίγκας μπήκε «φουριόζος» στο ματς και έβαλε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, περισσότερους από όλη την ομάδα των «πρασίνων» στο ίδιο διάστημα.

Με …μπροστάρη τον Σάσα Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός βρέθηκε μόλις στο 8′ να προηγείται με το εκκωφαντικό 26-10 κι όλα έδειχναν ότι το ματς θα έπαιρνε διαστάσεις θριάμβου για τον Θρύλο

Με αυτόν τον τρόπο, ο 27χρονος φόργουορντ έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα να πάρει τα ηνία του αγώνα από πολύ νωρίς, βάζοντας τον Παναθηναϊκό στη δύσκολη θέση να κυνηγάει από τα πρώτα λεπτά. Όταν ο Βεζένκοφ σταμάτησε να… «πυροβολεί» από παντού,

Όταν ο Βεζένκοφ βγήκε να πάρει ανάσες και σταμάτησ ενα σκοράρει με την ίδι ευκολία, ο ΠΑΟ ξαναμπήκε στο ματς. Χρειάστηκε φυσικά να χαθούν ορισμένα .. λέι απ με πιο τρανταχτά αυτά του Άλεκ Πίτερς ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε και αφού μείωσε στο 41-40 στο 23′ ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάπια μεγάλα σουτ των Γουόκαπ-Παπανικολάου και Φαλ, ώστε να ξαναπάρει διαφορά 13 πόντων στο 430’Στο τέταρττο δεκάλεπτο όμως … κόλλησε επιθετικά κι επέτρεψε στο Παναθηναϊκό με τους Πονίτκα, Γκριγκόνις και Λι να … πιστέψει..

Ο Βούλγαρος φόργουορντ τέλειωσε το ματς με 20 πόντους, και κερδίζει το άτυπο βραβείο του MVP του αγώνα. Έτσι λοιπόν, γράφτηκε η ιστορία και για ένα σημαδιακό λόγο ο άνθρωπος με το νούμερο «14» καθόρισε το 14-0!