Ο «ερυθρόλευκος» πρίγκιπας έδειξε το μέταλλό του

Το τρίτο ματς της σειράς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μονακό, το πρώτο επί γαλλικού εδάφους, έληξε με θριαμβευτή το Θρύλο. Μια αναμέτρηση και εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίες απέδειξαν πώς αυτή η ομάδα είναι έτοιμη για να κάνει μια ακόμα υπέρβαση. Είναι έτοιμη για να βγάλει εισιτήριο για το Βελιγράδι. Μετά το «διπλό» που έκανε ο Θρύλος είναι μια νίκη μακριά από το Final-4. Ο «ερυθρόλευκος» πρίγκιπας έδειξε το μέταλλό του.

Φανταστικά 20 λεπτά

Μετά από ένα κακό πρώτο 10λεπτο με τον Ολυμπιακό να έχει 2/7 βολές και 3-0 λάθη, αλλά να είναι μόλις 4 πόντους πίσω στο σκορ, η αισιοδοξία ήταν έκδηλη. Διότι αυτό το +4 διαμορφώθηκε με 3/3 βολές του Τζέιμς στο τέλος. Για να ακολουθήσει ένα 20λεπτο (σ.σ.: δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο) όπου η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε απίστευτο ματς. Προσέξτε στατιστική…

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 11/12 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Την ίδια στιγμή, οδήγησαν τη Μονακό να έχει 4/15 τρίποντα αλλά και 10/17 δίποντα. Οι βολές ήταν 9/12 για τους «ερυθρόλευκους» και 3/4 για τη Μονακό. Επίσης, ο Ολυμπιακός είχε 20 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 8 επιθετικά. Ακόμα, 12-9 ασίστ, ισορροπία στα κλεψίματα (5/5) και ένα κόψιμο παραπάνω (3/2). Σκόραρε 52 πόντους, 26 ανά δεκάλεπτο, δεχόμενος 35! Όλα αυτά ήταν σε μεγάλο βαθμό το «κλειδί» για τη νίκη, μαζί με το σερί 12-0 στο τρίτο.

Χαρακτήρα στο τέλος

Από το +15 ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -1. Η Μονακό κατάφερε να κάνει σερί 22-6 και από το 58-73 βρέθηκε στο 80-79. Στα τελευταία 91” ο Ολυμπιακός, όμως, είχε μεγάλη ψυχραιμία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/8 βολές και συνολικά 10/10 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί όπου η μπάλα «έκαιγε». Πήραν τα ριμπάουντ. Με το σκορ στο 80-83, ο Φαλ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Βέστερμαν, ο Παπανικολάου έδιωξε την μπάλα πάνω από τη στεφάνη και ο Γουόκαπ έκανε το 80-85 από τη γραμμή των βολών. Εκεί τελείωσε το ματς ουσιαστικά, απλά ο Σλούκας με τις δύο δικές του βολές στα 3,9” σφράγισε το «διπλό» στη Γαλλία και το 2-1 για τον Ολυμπιακό στο Πριγκιπάτο.

Ένα ματς υπάρχει

Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά στα χέρια του, το πλεονέκτημα της έδρας. Αν η σειρά πάει σε πέμπτο ματς, αυτό θα γίνει στο ΣΕΦ. Όμως, κανείς στον Ολυμπιακό δεν σκέφτεται πώς υπάρχει στον ορίζοντα πέμπτο ματς. Υπάρχει μόνο το τέταρτο ματς. Την Παρασκευή, στις 22:00, στο Πριγκιπάτο. Εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» με «όπλο» την ψυχολογία θα πάνε για το 3-1. Θα επιδιώξουν να εκμεταλλευτούν την εμπειρία και το momentum για να τελειώσουν με τη σειρά. Μπορούν; Δεν είναι εύκολο, καθώς θα υπάρχει η κούραση. Αλλά είναι εφικτό, καθώς αυτός ο Ολυμπιακός έδειξε πώς μπορεί. Γιατί… Ο «ερυθρόλευκος» πρίγκιπας έδειξε το μέταλλό του.