ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μόνο υπερηφάνεια για τα κορίτσια μας

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού δώσανε το καλύτερο εαυτό τους πάλεψαν με την ψυχή τους, όμως κάποια λάθη στον παραπάνω και η επιθετική δυστοκία δεν τις βοήθησαν να φέρουν ακόμα μια κούπα στο Λιμάνι καθώς γνώρισαν την ήττα από την Βουλιαγμένη με 8-10 στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ένα Σάββατο ανάποδο για τα κορίτσια μας καθώς οι μισοί Χιώτες οπαδοί δεν κατάφεραν να βρεθούν στο κολυμβητήριο και να βοηθήσουν την ομάδα της καρδιάς τους, μιας και εγκλωβίστηκαν στην Αθήνα ύστερα από το παιχνίδι με την Ντιναμό Κιέβου.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς κάποια εξέλιξη, κάτι που σημειώθηκε στο 5:40 με την Χυδηριώτη να ανοίγει το σκορ στη κόντρα για λογαριασμό της Βουλιαγμένης. Με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ την Νίνου ο Ν.Ο.Β. έφτασε στο 0-2 (04:24) αλλά ο Θρύλος απάντησε άμεσα. Με δυο διαδοχικά τέρματα από την περιφέρεια, με την Άλκηστη Αβραμίδου (04:06) και την Χριστίνα Τσουκαλά (03:20) οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 2-2. Στη συνέχεια η Βουλιαγμένη απέκτησε ξανά το προβάδισμα με σκόρερ την Χαραλαμπίδη (02:39), για το 2-3 το οποίο παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του 1ου οκταλέπτου.

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Ν.Ο.Β. έφτασε στο 2-4 με την Ράνεϊ με ένα γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει. Με τέρμα της Μυριοκεφαλιτάκη στα μέσα του οκταλέπτου (04:34), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 3-4 και μετά από άψογη επίθεση ισοφάρισε εκ νέου σε 4-4 με την Μόνικα Έγκενς να σκοράρει από το φουνταριστό (1:49). Με το επιμέρους 2-1 ολοκληρώθηκε ημίχρονο και το σκορ στο 4-4.

Το 3ο οκτάλεπτο, ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να προηγείται ξανά με την Ξενάκη (06:51) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα με την Αλεξάνδρα Ασημάκη (06:07). Ακολούθησε νέο προβάδισμα του Ν.Ο.Β. με την Ράνεϊ στον παίκτη παραπάνω για το 5-6 (05:33) και νέα ισοφάριση με το δεύτερο προσωπικό τέρμα της Μόνικα Έγκενς στην κόντρα (03:03) χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 6-6. Με γκολ της Νίνου, 34’’ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 6-7, με το οποίο ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου, το σκορ αυτό παρέμεινε όμως στο 5:31, η Ειρήνη Νίνου σκόραρε δίνοντας για 3η φορά τον «αέρα» του +2 στο Ν.Ο.Β. Στα 4:46 η Χρυσή Διαμαντοπούλου μπλόκαρε το πέναλτι της Χαραλαμπίδου και στην επόμενη φάση (4:25) η Άλκηστη Αβραμίδου μείωσε σε 7-8, όμως η Χυδηριώτη διαμόρφωσε στη συνέχεια το 7-9 (04:00). Στα λεπτά που απέμειναν ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση αφού έμεινε πίσω στο σκορ με 7-10 από το γκολ της Χυδηριώτη (01:04) και γνώρισε την πρώτη απώλεια εγχώριου τίτλου μετά από πέντε χρόνια.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-1, 2-3, 2-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Έγκενς 2, Μπάγκλινγκ, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Παπαναστασίου, Κανετίδου

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 3, Ελληνιάδη, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Ε. Νίνου 3, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 2, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Π. Νίνου, Γιαννοπούλου