Ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, στο ματς με τον Ιωνικό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το δεύτερο τους τρίποντο. Αυτό μετράει στην τελική. Αλλά ήταν ένα κλασικό φετινό ματς των «ερυθρολεύκων». Διότι κάλλιστα θα μπορούσε η… δουλειά να στραβώσει μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Από το 2-0 του ημιχρόνου, στο 2-1 του Ιωνικού στο 48’ και την τεράστια επέμβαση του Βατσλίκ στο 53’, που αποσόβησε το 2-2. Ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Ο δρόμος για το 48ο δεν είναι στρωμένος ακόμη

Eίδαμε ενδιαφέροντα πράγματα απόψε από τον Ολυμπιακό. Ο Πεπ Μπιέλ είναι παίκτης που δίνει κάτι το διαφορετικό στον Ολυμπιακό. Γρήγορος, με καλή τεχνική κατάρτιση, με οξυδέρκεια μέσα στο γήπεδο, με άνεση στο παιχνίδι του. Χρειάζεται, βέβαια, χρόνο για να προσαρμοστεί 100% με την ομάδα. Όμως, το πρώτο δείγμα ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικό. Έφτιαξε ένα γκολ, πέτυχε ένα ακόμα. Ειδικά στο δεύτερο γκολ, φάνηκε σε μεγάλο βαθμό αυτό που θέλει ο Κάρλος Κορμπεράν. Ταχύτητα στο παιχνίδι και τη σκέψη. Με τρεις πάσες ο πρωταθλητής έβγαλε επίθεση και σκόραρε. Ειδικά, όλα αυτά σε 12,5 δευτερόλεπτα.

Ο Βατσλίκ και τα… ροδοπέταλα

Ωστόσο, για ένα ακόμα ματς ο Τσέχος τερματοφύλακας χρειάστηκε να κάνει κάτι εξαιρετικό. Η επέμβασή του, στη φάση του 53ου λεπτού, στην εξ επαφής κεφαλιά του Μάντζη, ήταν πιθανότατα η φάση του αγώνα! Απίστευτη επέμβαση που κράτησε το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Ίσως στο γκολ των φιλοξενούμενων να έχει ευθύνη, γιατί δεν είχε καλή τοποθέτηση πριν εκτελέσει το φάουλ ο Μεντόσα. Αλλά η απόκρουση πέντε λεπτά πιο μετά ήταν καθοριστική. Θα πρέπει, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» να βρουν το δρόμο τους. Δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Διότι δεν γίνεται το 2-0 του ημιχρόνου, να κινδυνεύει να πάει χαμένος σε 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά για τη συνέχεια. Ένα είναι σίγουρος. Ο Ολυμπιακός κάθε ημέρα θα γίνεται και καλύτερος. Ωστόσο, Ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Υ.Γ. Η ευκαιρία του Ουί Τζο Χουάνγκ είναι απίστευτοι. Λες και είναι… ματιασμένοι οι επιθετικοί του Ολυμπιακού. Μακάρι το γκολ του Ελ Αραμπί, έστω και με πέναλτι, να διώξει την κακοδαιμονία.