ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ο Χρήστου τρίτος στον κόσμο!

Μοναδικός ο Έλληνας πρωταθλητής και κολυμβητής του Ολυμπιακού. Καθώς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα έγραψε ιστορία. Μιας και ανέβηκε στο βάθρο. Διότι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Χρήστου τρίτος στον κόσμο!

Μεγάλη διάκριση για τον Χρήστου

Θρίαμβος για τον Έλληνα πρωταθλητή του Θρύλου. Καθώς ο Απόστολος Χρήστο πήρε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Ειδικότερα πέτυχε μια τεράστια διάκριση και για τον ίδιο, σε ατομικό επίπεδο. Μιας και ήταν το πρώτο δικό του σε ανάλογη διοργάνωση. Αλλά και τρίτο για την Ελλάδα, στην ιστορία. Μετά από το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη (σ.σ.: το 2005, στο Μόντρελα, στα 50μ. ύπτιο) και το ασημένιο του Κριστιάν Γκολομέεβ (σ.σ.: το 2019, στην Γκουαντζούμ στα 50μ. ελεύθερο).

Επιπρόσθετα είναι το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση που διεξάγεται στο Κατάρ. Αλλά ο Χρήστου έδειξε για μια ακόμα φορά ότι ανήκει στην ελίτ των κορυφαίων αθλητών παγκοσμίως. Επιπλέον, η κούρσα στα 100μ. ύπτιο ήταν εξαιρετική για την Ελλάδα. Για την ακρίβεια, ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε στην τέταρτη θέση, με χρόνο 53.38. Δηλαδή μόλις δύο εκατοστά πίσω από τον Απόστολο Χρήστου (53.36). Βέβαια, νικητής και χρυσός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν ο Αμερικανός Χάντερ Άρμστρονγκ με 52.68. Ο Χρήστου τρίτος στον κόσμο!