Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Ντόρτια» η Άρσεναλ πριν τον Ολυμπιακό

Σαρωτικοί οι «κανονιέρηδες» στο δεύτερο μέρος συνέτριψαν την Νιούκαστλ με 4-0 κι έρχονται με καλή ψυχολογία  για τον πρώτο  αγώνα της Πέμπτης με τους «ερυθρόλευκους»

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Άρσεναλ την αναμέτρησή της με την Νιούκαστλ, την οποία συνέτριψε με 4-0 στο «Emirates».

Ένα αποτέλεσμα το οποίο συνδυάστηκε με εξαιρετική εμφάνιση για τους «Κανονιέρηδες» στο δεύτερο ημίχρονο και ήρθε  να τους τονώσει τον δείκτη αυτοπεποίθησης ενόψει των επερχόμενων αναμετρήσεων ε τον Ολυμπιακό για τη φάση των «32» του Europa League

Παρόντος του Πέδρο Μαρτίνς, όπου εκτέλεσε χρέη … κατασκόπου  στις εξέδρες η Άρσεναλ έφτασε στην πιο ευρεία εφετινή της νίκη στην Premier League  , έφτασε τους 34 πόντους, που της επέτρεψαν να βελτιώσει τη βαθμολογική θέση και έρχεται … αγριεμένη για την πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» την … τσικνοΠέμπτη.

,Μετά από ένα άγονο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν … φωτιά στην επανάληψη και ευτύχησαν μ δύο γρήγορα γκολ μέσα σ’ ένα τρίλεπτο (54’-57’0 α θέσουν γερά θεμέλια νίκης. Αρχικά ο Ομπαμεγιάνγκ στο 54’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, για να έρθει ο Πέπες το 57’ να ζευγαρώσει τα τέρματα της Άρσεναλ.

Η διαφαινόμενη νίκη για τους «Κανονιέρηδες» απέκτησε διαστάσεις θριάμβου στα τελευταία λεπτά όταν βρήκαν πολλούς κενούς χώρους.

Ο Μεσούτ Οζίλ στο 90’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0, για να έρθει ο Λακαζέτ στο 92’ με όμορφη ενέργεια να διαμορφώσει το τελικό 4-0.