Νίζετιχ – Φαριόλ πήραν το Παναμερικανικό

Σημαντική διάκριση για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών της Αργεντινής. Αλλά και το «ερυθρόλευκο» στοιχείο της. Μιας και στο ρόστερ είναι δύο κορίτσια του Ολυμπιακού, αλλά και ο προπονητής της ομάδας των Ανδρών. Δηλαδή οι Γιάζ Νίζετιχ, η Μπιάνκα Φαριόλ και ο Ντανιέλ Καστελάνι. Καθώς η Αργεντινή κατέκτησε το Παναμερικανικό κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της. Διότι στον τελικό νίκησε 3-2 σετ το Πουέρτο Ρίκο, στην έδρα του! Νίζετιχ – Φαριόλ πήραν το Παναμερικανικό.

Η «ερυθρόλευκη» Αργεντινή πρώτευσε

Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό στην πόλη Πόνσε του Πουέρτο Ρίκο. Καθώς η «αλμπισελέστε» νίκησε 3-2 σετ τις γηπεδούχες. Έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το Παναμερικανικό κύπελλο. Ειδικότερα σε έναν τελικό που «έσπασε» καρδιές και κράτησε 2 ώρες και 12 λεπτά. Διότι η Αργεντινή έκανε το 2-0 στα σετ, με 25-17 και 25-22.

Αλλά στη συνέχεια, το Πουέρτο Ρίκο «απάντησε» και επέστρεψε στο ματς. Όταν ισοφάρισε 2-2 σετ με 25-23 και 25-19. Κατά συνέπεια, ο τελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, η Αργεντινή ήταν κυριαρχική εκεί και πήρε με άνεση το σετ (σ.σ.: 15-6), τη νίκη (σ.σ.: 3-2 σετ), όπως και τον τίτλο.

Οι δύο κοπέλες του Ολυμπιακού είχαν καταλυτική παρουσία στον τελικό. Καταρχάς, η Γιάζ Νίζετιχ ήταν δεύτερη σκόρερ με 12 πόντους. Η ακραία του Θρύλου πήρε 10 πόντους από επίθεση, αλλά και δύο άσους. Πιο συγκεκριμένα συνεχόμενους στο δεύτερο σετ, όταν η Αργεντινή έκανε το σκορ από 18-19 σε 20-19! Επιπλέον είχε σε ένα ακόμα ματς πολύ υψηλά ποσοστά στην υποδοχή με 63,2%. Ακόμα, καλή εμφάνιση έκανε και η Μπιάνκα Φαριόλ. Καθώς η νεαρή κεντρική πήρε 8 πόντους στον τελικό.

Ειδικά είχε 3 πόντους από επίθεση, αλλά και 5 από μπλοκ. Ήταν, δε, η κορυφαία μπλοκέρ της «αλμπισελέστε» στον τελικό, έχοντας το 45% των πετυχημένων μπλοκ της Αργεντινής. Επιπρόσθετα, όλα αυτά υπό την εξαιρετική καθοδήγηση του Ντανιέλ Καστελάνι από τον πάγκο. Μιας και ο νέος κόουτς της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Θρύλου είναι προπονητής στην εθνική Γυναικών της «αλμπισελέστε».