Νίκησε-Δεν έθελξε με την απόδοση του ο Θρύλος

Την 14η νίκη του, που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στο 44ο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 1-2 στη Βέροια της τοπικής ομάδας. Ιντέγε και Μιλιβόγεβιτς οι σκόρερ της ομάδας του Μπέντο που έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα μέτριο δεύτερο.  Τραγικός ο αγωνιστικός χώρος  του γηπέδου της Βέροιας που “βοήθησε” στο να μη γίνει καλό παιχνίδι.Προκλητικός ο Καπετάνος που έπρεπε να αποβληθεί από το πρώτο ημίχρονο, παίζοντας αντιαθλητικά.

O Μπέντο ξεκίνησε με 4-2-3-1 και τον Καπίνο κάτω απο τα δοκάρια,έχοντας απο δεξιά προς αριστερά τους Ρέτσο-Βιάνα-Νικολάου -Ντε Λα Μπέγια. Μιλιβόγεβιτς- Ανδρούτσος τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους ο Φορτούνης με Σεμπά -Μάριν στα άκρα-αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και τον Ιντέγε μοναδικό προωθημένο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και κατοχή της μπάλας από τον Ολυμπιακό με τον Λόπες να λέει όχι σε διπλό χρόνο στις προσπάθειες των Φορτούνη και Ιντέγε αντίστοιχα.

Οσο πέρναγε η ώρα, η πίεση αυξανόταν και στο 12, ο Σεμπά πλαγιοκόπησε εξαιρετικά από δεξιά την άμυνα της Βέροιας και έβγαλε τη σέντρα με το εξωτερικό, τη μπάλα να περνάει πάνω από τον Ιντέγε και τον Φορτούνη με κοντινή κεφαλιά να σκοράρει για το 0-1.

Η Βέροια αναγκάστηκε, μετά το γκολ ,να βγει μπροστά, αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις αξιόλογες, με τον Ολυμπιακό να κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για το 0-2 στο 22, όταν ο Ιντέγε με προσποιήση απέφυγε δύο παίκτες της Βέροιας και απο πλάγια θέση πλάσαρε ,αλλά ο Λόπες έδιωξε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Καπίνο είπε όχι στην προβολή του Καπετάνου, αλλά στο 24, απο βαθιά μπαλιά απο το κεντρο και κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού, στο αριστερό άκρο της, ο Σαρπονγκ πήρε τη μπάλα και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κίπερ των Πρωταθλητών.

Στο 27, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάρει προβάδισμα, αν το σουτ του Ανδρούτσου δεν έβρισκε σε σώματα πρίν φτάσει στον Λοπες, με τη Βέροια να απειλεί από το πουθενά, όταν ο Καπίνο έχασε τη μπάλα μέσα απο τα χέρια του, αλλά οι αμυντικοί του Θρύλου κάλυψαν και έσωσαν την κατάσταση.

Στο 35′ τα πράγματα έφτασαν στο φυσιολογικό τους καθεστώς. Ο Μάριν έξω απο την περιοχή και δεξιά έκανε ένα “γλυκό” γέμισμα και ο Μιλιβόγεβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-2 με το 6ο του φετινό γκολ.

Στο 43, θα μπορούσε να γίνει και το 1-3 ,αλλά ο Ιντέγε έκανε κακό τελείωμα από την ασίστ του Σεμπά. Και κάπως έτσι τελείωσε το ημίχρονο,με τον ρέφερι -όμως- της αναμέτρησης να χαρίζεται στον Καπετάνο που έπρεπε να αποβληθεί αφού ήταν απίστευτα προκλητικός παίζοντας με τους αγκώνες του.

Και στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τον Σεμπά, αν και είχε πολύ χώρο, να κάνει κεφαλιά από τη σέντρα του Μάριν απο αριστερά ,σε ρόλο φορ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Λόπες στο 50.

Η Βέροια προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τις αργές επιστροφές των Ρέτσου και Ντε Λα Μπέγια που έβγαιναν ψηλά και σε μία αντεπίθεση στο 52, ο βοηθός -κακώς- έκοψε τον Κάλβο που έβγαινε μόνος με τον Καπίνο. Σάρποννγκ και Κάλβο δημιούργησαν θέματα με την ταχύτητα τους, ο ένας δεξιά και ο άλλος αριστερά.

Στο 59,ο Ιντέγε απείλησε με κεφαλιά από τη σέντρα του Μάριν απο δεξιά, αλλά ο Λόπες ,σε δύο χρόνους, έδιωξε σε κόρνερ.

Οσο πέρναγε η ώρα το παιχνίδι έχανε σε ποιότητα, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει τις φάσεις ουσίας, πλήν μίας κόντρας σε σουτ του Ιντέγε από τον Καλί και ένα φάουλ του Μιλιβόγεβιτς που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λόπες.