ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλος κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη

Μία ακόμη επιβλητική νίκη για τον Θρύλο στην Α1 μπάσκετ Γυναικών. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν «οδοστρωτήρας» στην έδρα του ΠΑΟΚ και τον συνέτριψε με 30 πόντους διαφορά, 80-50. Θρύλος κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη.

• Η MVP: Μέγκαν Γκούσταφσον. Πλέον δεν αποτελούν είδηση τα double-double της Αμερικανίδας σέντερ. Έκανε ένα ακόμη (22π., 14ρ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Κράτησε τον ΠΑΟΚ, ανά δεκάλεπτο, στους 8 και 11 πόντους, αντίστοιχα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Οκτάβια Γουίλσον. Ναι μεν σημείωσε 14 πόντους, αλλά με 4/18 σουτ (2/13 δίποντα), ενώ έκανε και 3 λάθη.
  • THE POINT: Οι «ερυθρόλευκες» οδήγησαν τις «ασπρόμαυρες» στο 26.8% εντός παιδιάς. Με 27.5% στα δίποντα και 25% στα τρίποντα.

Θρύλος κυρίαρχος

Το γρήγορο 9-0 (σ.σ.: με 6π. της Γκούσταφσον) με το οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο 4′, έβαλε τις βάσεις του ματς. Δηλαδή με τον Θρύλο να επιβάλλει τον ρυθμό του. Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους στο 7′ (4-16) με την Αμερικανίδα σέντερ να είναι ήδη διψήφια (10π.), ενώ στο 8′ οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν μια… ανάσα από το +20 (4-22 με το δίποντο της Νικολοπούλου). Αυτό ήρθε στο 11′ με το τρίποντο της Σταμολάμπρου (8-28). Η άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Νίκλα ήταν εξαιρετική. Με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τους 11 πόντους στο 14′ (11-32). Το προβάδισμα που είχαν οι «ερυθρόλευκες» έφτασε το +25 (11-36) με την Σύρρα (16′).

«Χαλάρωση» και ξέσπασμα

Αλλά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου υπήρξε χαλάρωση. Ο ΠΑΟΚ έκανε επί μέρους 13-4 και πλησίασε στους 12 (32-44, 24′) με την Κολλάτου. Σε ένα δεκάλεπτο με αστοχία για τον Ολυμπιακό. Επιπλέον, το… κουπί τράβηξε η Σταμολάμπρου (9π.). Με την ομάδα της Θεσσαλονίκης «νικήτρια» στην περίοδο με επί μέρους σκορ με 19-17. Κυρίως λόγω της αστοχίας των κοριτσιών του Θρύλου. Όμως, απάντησαν στην τέταρτη. Με αφετηρία την άμυνα, μιας και δέχθηκαν μόλις 12 πόντους. Ακόμη, με επί μέρους 17-3 ως το 36′, προηγήθηκαν με +33 (74-41). Έτσι τέλειωσαν το ματς. Η διαφορά έφτασε και στο +35 (43-78) με το δίποντο της Σταμάτη (38′). Θρύλος κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 19-40, 38-57, 50-80.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.