ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Νίκη για την Εθνική στην πρεμιέρα με σούπερ Γενηδουνιά, Φουντούλη

Νικηφόρα ξεκίνησε τους αγώνες της στο world League Super final υδατοσφαίρισης ανδρών που πραγματοποιείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας η Εθνική ομάδα, επικρατώντας της Γαλλίας με 10-8.

Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον, οι Γάλλοι προέβαλαν αντίσταση όπως αναμενόταν, αλλά ο στόχος επετεύχθη και η Εθνική ομάδα έκανε ένα βήμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση και την διεκδίκηση ενός μεταλλίου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 8-8 πέντε λεπτά πριν την λήξη αλλά ο Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς έδωσε την άμεση απάντηση με δυο γκολ 4 και 3 λεπτά πριν το τέλος.

Καλύτεροι παίκτες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν ο Κώστας Γεννηδουνιάς, ο Στέλιος Αργυρόπουλος και ο Γιάννης Φουντούλης που πέτυχαν 8 από τα 10 τέρματα.

ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 10-8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 2-3, 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ (προπονητής Θοδωρής Βλάχος):
Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιμπουά, Σονταντιέ 1, Μάριον Βερνό 1, Βιτρά, Ντο Καρμό, Βερνό 1, Κρουσιγιά, Ντεναρντί, Λεπόντ, Κανονέ 2, Βανπεπερστρά 1, Μπουέ 2, Φοντανί.

Στα μέχρι στιγμής αποτελέσματα: Μαυροβούνιο – ΗΠΑ 10-6 και Γεωργία – Ιαπωνία 13-12. Ακολουθεί ο αγώνας Ιταλία – Καζακστάν για τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Κυριακή στις 17.15 (ώρα Ελλάδας) την Ιταλία.