Νίκη πάλι, νίκη πάλι οέ οέ…

Τον «πελάτη» δεν του χαλάς… χατίρι. Ειδικά μέσα στο γήπεδό του. Ο Ολυμπιακός, στο πιο… αδιάφορο φετινό ματς με τον Παναθηναϊκό δεν χάλασε το σερί του. Πέτυχε την 12η διαδοχική του νίκη κόντρα στους «πράσινους», νικώντας 76-74 στο ΟΑΚΑ. Άρα τα «γλέντια» συνεχίζονται. Νίκη πάλι, νίκη πάλι οέ, οέ…

• MVP: Ένας τίτλος που μοιράζονται οι ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης. Καθώς σημείωσαν 12 και 13 καθοριστικούς πόντους.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αναλογία ασίστ/λαθών που είχαν οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός 21/7 και ο Παναθηναϊκός 14/10.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντέρικ Γουίλιαμς των 0 πόντων σε 17:29 που αστόχησε και στην τελευταία, καθοριστική επίθεση.
  • THE POINT: Ξανά ο πάγκος του Θρύλου έκανε τη διαφορά με 40 πόντων, έναντι 26 εκείνου του ΠΑΟ.

Ανοικτό ματς

Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Γκουντάιτις να αποτελεί την επιθετική επιλογή του Παναθηναϊκού. Ο Λιθουανός σέντερ του ΠΑΟ με 4 πόντους, χρέωσε τον Φαλ με δύο φάουλ (4′) για το 6-3. Η είσοδος του Μπολομπόι έκανε πιο κινητικό τον Ολυμπιακό. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα τρίποντα από Βεζένκοφ και Κάνααν (2/2τρ.) προηγήθηκε 14-8 (6′). Από το 16-10 των «ερυθρολεύκων» στο 7′, οι «πράσινοι» αντέδρασαν. Η είσοδος του Παπαγιάννη και ο Λι (8π. με 1/1διπ., 2/2τρ.) έκαναν τη διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο ισόπαλο με το τρίποντο του Μποχωρίδη.

Επέβαλλε το ρυθμό του

Η είσοδος των Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Πίτερς στο δεύτερο δεκάλεπτο, βοήθησε τον Ολυμπιακό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Από το 25-25 του 13′ με το καλάθι του Γκριγκόνις, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους. Σερί 10-0 της ομάδας του Μπαρτζώκα με τον Μπολομπόι (4π.) κομβικό για το 25-35 στο 15′. Επιπλέον, με τον Λαρεντζάκη να βοηθά επιθετικά τον ΜακΚίσικ (9π.) η διαφορά έφτασε στους 12 (33-45) στο 19′. Ο Γουόλτερς βγήκε μπροστά με 5 διαδοχικούς πόντους (38-45 στα 45”) και έκλεισε το ημίχρονο με 8/15 τρίποντα, +5 ασίστ, +3 κλεψίματα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε +4 λάθη.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού

Το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3/3 βολές του Κάνααν και τρίποντα του Μαντζούκα και του Μπέικον (44-49, 22′). Έτσι ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 5. Ωστόσο ο Ολυμπιακός με το μακρινό σουτ είχε απαντήσεις. Με αποτέλεσμα ο Βεζένκοφ να επαναφέρει το προβάδισμα των «ερυθρολεύκων» στο 10 (45-56, 25′). Όμως ξανά με τον Γκουντάιτιτς να προσφέρει σημαντικές λύσεις επιθετικά, οι «πράσινοι» πλησίασαν στο σουτ (52-56, 27′). Ο Φαλ έβαλε τέλος στο διάστημα της επιθετικής απραξίας με έμμεσο τρίποντο (52-59). Αλλά οι «πράσινοι» με δύο σουτ πίσω από τα 6,75μ. από Μπέικον και Γκριγκόνις πλησίασαν στον πόντο (58-59). Η περίοδος έληξε με το εκπληκτικό κόψιμο του Παπανικολάου στον Μαντζούκα!

Νίκη πάλι, νίκη πάλι…

Οι Λαρεντζάκης και Πίτερς με δύο σερί τρίποντα έδωσαν… αέρα 7 πόντων στον Ολυμπιακό (58-65, 33′). Ματς για γερά νεύρα. Οι «πράσινοι» σκόραραν ως το 38′ μόνο με βολές. Στο διάστημα εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν με σημαντικούς πόντους από Λαρεντζάκη και Σλούκα να βρεθούν στο +8 (63-71). Ο Μπέικον που έπαιξε με τραυματισμό μείωσε σε 67-71. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε πόντους από Γουόκαπ (67-73) και ΜακΚίσικ (69-75), αλλά ο Γκριγκόνις ήταν καθοριστικός για τον Παναθηναϊκό με 4 διαδοχικούς πόντους, πριν σκοράρει με νέο τρίποντο ο Μπέικον (74-75). Με μία στις δύο βολές του ΜακΚίσικ στα 21.4” για το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το «διπλό» με 76-74. Μιας και στην τελευταία επίθεση ο Γουίλιαμς αστόχησε. Νίκη πάλι, νίκη πάλι οέ, οέ…

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.