ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκη και θέαμα από το Θρύλο

Η εξαιρετική πορεία του Ολυμπιακού στη β’ φάση της Handball Premier συνεχίστηκε και το απόγευμα του Σαββάτου. Αυτή τη φορά με αντίπαλο την Πυλαία, στο κλειστό γυμναστήριο «Μ. Λοΐζος». Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους κι έκαναν το 3/3 με άνεση, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, 37-20. Νίκη και θέαμα από το Θρύλο.

Ο Ολυμπιακός προσέφερε θέαμα

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη είχε από την αρχή του ματς τον έλεγχο. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έδειξε πώς βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο με 8 γκολ, ενώ οι δύο γκολκίπερ τους -Κοτανίδης και Παπαδημητρίου- πραγματοποίησαν σπουδαίες επεμβάσεις στο κάθε ημίχρονο που αγωνίστηκαν. Το πιο σημαντικό, πάντως, είναι πώς ο Ολυμπιακός πέτυχε ωραία γκόλ και προσέφερε θέαμα. Κάτι που αποδεικνύεται και από τα 37 τέρματα που πέτυχε συνολικά. Πλέον, η προσοχή όλων είναι στο ματς με τον Αερωπό, στην Έδεσσα, στις 19/2 για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier. Νίκη και θέαμα από το Θρύλο.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Από την αρχή οι παίκτες του Καρασαββίδη έδειξαν τις «άγριες» διαθέσεις τους! Στο 10λεπτο ήδη είχαν σημειώσει 8 γκολ και είχαν πάρει προβάδισμα 6 τερμάτων (8-2), με τον Μοντόρο και τον Παπαδόπουλο να έχουν από δύο γκολ. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα όλο και μεγάλωνε (10-2 πριν το 12′) , για να γίνει διψήφια λίγο πριν το 15′ (13-3). Με αρκετά γκολ στην κόντρα, αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση το σκορ όλο και αυξάνονταν. Ο Αραπακόπουλος στο 23′ πέτυχε το 18-6. Μάλιστα, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Μιχαηλίδης βρήκε δίχτυα και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στα 15 γκολ (22-7), με το ημίχρονο να λήγει 22-8.

Δεν χαλάρωσαν καθόλου

Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν να παίζουν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν πάτησαν… φρένο. Έδειξαν σοβαρότητα και έπαιξαν δυναμικά από την αρχή ως το φινάλε του δευτέρου μέρους. Η διαφορά έπαιζε μεταξύ των 12 και των 13 γκολ για μεγάλο διάστημα. Λίγο πριν το 50ό λεπτό, όμως, ανέβηκε ξανά πιο πάνω. Ο Μιχαηλίδης σημείωσε το 31-17 και στη συνέχεια πήγε και στο +17 (35-18) με το πέναλτι του Παπαδόπουλου (53:19). Το τελικό σκορ, 37-20, διαμόρφωσε ο Παπαβασίλης στο 59′. Νίκη και θέαμα από το Θρύλο.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 13-3, 15-6, 19-7, 22-8 (ημχ.), 23-12, 27-14, 28-17, 31-17, 35-18, 37-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 2, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης 3, Οστρούτσκο, Μπάουερ

Πυλαία (Χαράλαμπος Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Ελευθεριάδης, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 1, Ορφανουδάκης