ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Διπλό μέσα στο Βόλο!!

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό Β που επικράτησε  στο Βόλο του τοπικού Ολυμπιακού με 3-2 σε μία πολύ δυνατή αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους μακριά από τον Πειραιά χάρη στα γκολ των Μαρίνου, Σουρλή και Πινακά. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τους Φιλίποβιτς και Βερνάρδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένος στο γήπεδο κάτι που είχε άμεσο αποτέλεσμα. Ο Ξενιτίδης είδε ωραία τον Μαρίνο στα δεξιά, αυτός έκανε μέτρα με την μπάλα, συνέκλινε και από το ύψος της περιοχής έκανε με υπέροχο αριστερό πλασέ το 0-1 στο 6’. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό χάνοντας ευκαιρίες με τον Κωστή που σούταρε υπό ευνοϊκές προϋποθέσεις λίγο πάνω από το τέρμα και τον Σουρλή που νικήθηκε από τον Ξενοδόχοβ. Ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε σε δύο περιπτώσεις που προήλθαν από κλέψιμο και κόντρα επίθεση, ωστόσο ο Τζολάκης πραγματοποίησε δύο επεμβάσεις με τα πόδια στις ευκαιρίες του Βερνάρδου.

Στο 25’ ο Μαρίνος έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού νικήθηκε από τον Ξενοδόχοβ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, κάτι που δεν κατάφερε ο αντίπαλος τερματοφύλακας επτά λεπτά αργότερα. Με όλους τους παίκτες των γηπεδούχων στο μισό του Ολυμπιακού, ο Σουρλής έκλεψε στο κέντρο, έφτασε απέναντι από τον Ξενοδόχοβ και τον πλάσαρε σωστά για το 0-2. Το «διπλό» προβάδισμα δεν έμεινε μέχρι την ανάπαυλα αφού στο 34’ ο Φιλίποβιτς τσίμπησε την μπάλα με το κεφάλι παρά την προσπάθεια του Τζολάκη, κάνοντας το 1-2.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλές μονομαχίες και λάθη δημιουργούσαν προϋποθέσεις για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σουτ του Βερνάρδου μέσα από την περιοχή στο 59’ αλλά ο Ολυμπιακός είχε άμεση απάντηση. Ο Μαρίνος πέρασε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Πινακά που με κοντινό πλασέ πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ γράφοντας το 2-3.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμά του από εκεί και μετά, χάνοντας μάλιστα ευκαιρία για το 2-4 όταν ο Κωστή σούταρε άουτ από πλάγια θέση στο 74’. Το ματς κύλησε χωρίς άλλα απρόοπτα πέραν της επέμβασης του Τζολάκη σε απευθείας φάουλ του Μανάφοφ στο 84’, με την ομάδα του Βόλου να ολοκληρώνει το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Φιλίποβιτς στις καθυστερήσεις και τον Θρύλο να παίρνει το τρίποντο.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος , Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης, Σαπουντζής (61’ Τσέλιος), Κωστή (90’ Ντόι), Σουρλής, Μαρίνος, Πινακάς (80’ Νταμπό).