Νίκη-ανατροπή με άμυνα και σούπερ Βεζένκοφ

Με τον 25χρονο φόργουορντ να είναι εξαιρετικός, ο Ολυμπιακός νίκησε στο 2ο φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα 78-75 την MEGA Βελιγραδίου στο ΣΕΦ.
Φιλανθρωπικές δράσεις, με νίκη συνδύασε και στο δεύτερο φιλικό του στο «Monday’s Game Night against COVID-19» ο Ολυμπιακός απέναντι στην MEGA Βελιγραδίου. Κορυφαίος για τους νικητές που ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά έπαιξαν τρομερή άμυνα και επικράτησαν στο τέταρτο, ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά των Χάρισον-Χαραλαμπόπουλου.

Πρώτος σκόρερ της σερβικής ομάδας ο καταπληκτικός Σιμόνοβιτς με 24 πόντους, θετικές εντυπώσεις και από τον έτερο σε λίγο καιρό nbaer, Πετρούσεφ. Ο Μπαρτζώκας, εκτός από τους Σπανούλη και ΜακΚίσικ που ήταν εκτός δωδεκάδας, ξεκούρασε αρκετά και τους Σλούκα, Πρίντεζη και Μάρτιν, οι οποίοι έπαιξαν για λίγα λεπτά και έδωσε χρόνο στους νέους.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά και προηγήθηκαν 11-2 στο 5’, με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και ασύνδετος στην επίθεση. Ακολούθησε μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα επί μέρους 9-1 για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 12-11 στο 8’. Με όπλο την άμυνα και τους Σλούκα-Χάρισον να σκοράρουν.

Η MEGA βρήκε λύσεις και από τον Σιμόνοβιτς για το 22-17 στο 12΄αρχικά και το ανώτερο μέχρι εκείνο το σημείο +11 (22-33) στο 14’. Οι σέρβοι εκτελούσαν από μακριά, αλλά και με πικ εν ρολ, πιάνοντας την άμυνα του Ολυμπιακού στον… ύπνο με αιφνιδιασμούς, ακόμα και μετά από «ερυθρόλευκα» καλάθια. Κάποια καλάθια του Πρίντεζη, μείωσαν την διαφορά στο 38-33, τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα, όμως και πάλι οι παίκτες του Βογιάνοβιτς βρήκαν τρίποντα για το υπέρ τους 45-37 στο 20’.

Παρά τα καλάθια των Ζαν-Σαρλ και Χαραλαμπόπουλου, η MEGA με τους Πετρούσεφ και Σιμόνοβιτς έβαζε συνεχώς τρίποντα και στο τρίτο δεκάλεπτο για το 45-56 στο 24’, αυξάνοντας ξανά την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της. Ο κόουτς Μπαρτζώκας άφησε και σωστά τον Νικολαίδη στο παρκέ σε ρόλο βασικού πλέι μέικερ, στο «3» ήταν σχεδόν μόνιμα ο θετικός Χαραλαμπόπουλος, ενώ έδωσε και χρόνο στον Κόνιαρη. Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να είναι πολύ άστοχος στα τρίποντα και μόνο μέσα από την άμυνά του κατάφερε να μειώσει σε 63-58 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Λαρνετζάκη βοήθησε ακόμα περισσότερο στην αποτελεσματικότητα της άμυνας και με τον Βεζένκοφ να έχει πάρει… φωτιά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς 65-63 στο 32’. Ο φοβερός και τρομερός Σιμόνοβιτς όμως με το πέμπτο τρίποντό του, ισοφάρισε σε 69-69, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Και πάλι όμως ο… σεληνιασμένος Βεζένκοφ με τρομερά καλάθια, έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στο +4 για τον Ολυμπιακό, 75-71, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στην συνέχεια και άλλες καλές άμυνες και με τρίποντο του Νικολαίδη, εξασφάλισαν την νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78-75.

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Νικολαίδης 6 (2), Χάρισον 11, Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Λαρεντζάκης 4, Κόνιαρης 1, Σλούκας 6, Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 20 (2), Πρίντεζης 7, Ζαν-Σαρλ 7, Τζένκινς, Έλις 5.

MEGA Basket (Βογιάνοβιτς): Μίσκοβιτς, Σμιθ 5, Πετρούσεφ 20, Τέπιτς 2, Μάρκοβιτς, Σιμόνοβιτς 26 (5), Γιόβιτσιτς 3, Καζαλόν 18, Μάτκοβιτς 1, Λάνκοβιτς, Μομίροφ.