ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Νίκη 13-7 το Καζακστάν και δεύτερη θέση

Τη δεύτερη της νίκη πέτυχε η Εθνική Γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νότια Κορέα καθώς επικράτησε με 13-7 το Καζακστάν και τερμάτισε στη δεύτερη θέση του Γ’ Ομίλου με τέσσερις βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ελλάδα να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη τέρματα των Ασημάκη 2, Χυδηριώτη και Ελευθεριάδου βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική μας ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στα έξι τέρματα (8-2) με τις Ειρήνη Νίνου 2, Ξενάκη και Χυδηριώτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Γιώργου Μορφέση μετά το 9-2 της Αβραμίδου στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου «κόλλησε» επιθετικά με αποτέλεσμα οι Καζάκες να «τρέξουν» ένα σερί 4-0 μειώνοντας σε 9-6. Παρόλα αυτά η Ελλάδα αντέδρασε και με δύο τέρματα της Ξενάκη και ένα της Ελευθεριάδου σφράγισε τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Έλενα Ξενάκη που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Νικόλ Ελευθεριάδου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Ιωάννα Χυδηριώτη και Ειρήνη Νίνου και από ένα οι Άλκηστη Αβραμίδου και Χριστίνα Κώτσια.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία έκανε το 3/3 επικρατώντας με 19-6 της Κούβας παίρνοντας το απευθείας εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Ελλάδα – Καζακστάν 13-7 (4-1, 4-1, 1-3, 4-2)

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Πάτρα, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Χυδηριώτη 2, Κώτσια 1, Νίνου Ειρ. 2, Πλευρίτου Ελ., Ξενάκη 3, Κοτσιώνη

Καζακστάν (Μάρατ Ναουραζμπέκοφ): Ζαζκιμπάεβα, Κενεμπάιεβα, Ακιλμπάϊεβα, Τούροβα 1, Ζακίροβα 3, Ρόγκα 1, Νοβίκοβα, Μουζέρεβα, Γερέμινα, Μιρζαμπέκοβα 2, Μίρσινα, Κριτάνκοβα, Αλιμπάγεβα