ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μεγάλη νίκη για την Εθνική πόλο Ανδρών κόντρα στη Ρωσία με 13-10 στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά και έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα βρεθεί στο Τόκιο το φετινό καλοκαίρι.

Ιδανικό ξεκίνημα, χαλάρωση στη δεύτερη περίοδο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο ημιτελικός της Εθνικής Ανδρών. Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε στο τέρμα με τον Μανώλη Ζερδεβά, μιας και ο Θοδωρής Βλάχος επέλεξε να ξεκινήσει ο διεθνής πορτιέρε κάτω από τα δοκάρια μετά την εξαιρετική του εμφάνιση κόντρα στη Γαλλία και έπραξε άριστα. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο οκτάλεπτο, δίνοντας τη δυνατότητα στην Ελλάδα να πάρει το προβάδισμα. Αρχικά με το τέρμα του Βλαχόπουλου από την περιφέρεια και μετά στον παίκτη παραπάνω. Ωστόσο στη συνέχεια οι επιθέσεις της Εθνικής έγιναν αρκετά μονότονες, με τους παίκτες του Βλάχου να μην μπορούν να σκοράρουν από την περιφέρεια. Και αυτό γιατί οι Ρώσοι έπαιζαν με βοήθεια στο φουνταριστό, αφήνοντας έτσι αρκετούς χώρους στην περιφέρεια. Με την Ελλάδα όμως να μην το εκμεταλλεύεται όσο θα ήθελε και η ίδια. Μάλιστα, η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να έχει βραχεία κεφαλή 6-5 κόντρα στη Ρωσία.

Εξαιρετική στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Εθνική δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα στον παίκτη παραπάνω, μη μπορώντας έτσι να πάρει τη διαφορά που θα τις έκανε πιο εύκολη την υπόθεση νίκη. Οι Ρώσοι έβρισκαν επιθέσεις στην επίθεση. Λίγο πριν το τέλος του οκταλέπτου η Εθνική σκόραρε με τον Αργυρόπουλο στον παίκτη παραπάνω και πήρε για μια ακόμα φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στο ματς (9-7). Οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν σε κανονική ροή αγώνα και έτσι προσπαθούσαν να πάρουν τις αποβολές για να παίξουν με παίκτη παραπάνω. Έτσι κατάφεραν να μειώσουν 9-8 με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Όμως η απάντηση ήταν και πάλι άμεση. Ο Καπότσης με ένα τρομερό σουτ από την περιφέρεια έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα με δύο γκολ (10-8) αλλά ο Αγκάγιεβ ισοφάρισε στην επόμενη φάση για το 10-9. Και στην τελευταία φάση του οκταλέπτου η μπάλα με κάποιον τρόπο έφτασε στον Παπαναστασίου ο οποίος με τρομερό σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 11-9. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο.

Υπομονή στην επίθεση και πρόκριση!

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην τελευταία περίοδο. Η Εθνική έβγαλε φανταστική άμυνα στον παίκτη λιγότερο και στη συνέχεια με τον Βλαχόπουλο με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 12-9. Νέα άμυνα στον παίκτη λιγότερο και στην κόντρα ο Φουντούλης σκόραρε για το 13-9 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Στην επόμενη φάση η τύχη ήταν με το μέρος της Εθνικής, με τους Ρώσους να κάνουν το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τα τέσσερα γκολ διαφορά φάνηκαν βουνό στους Ρώσους, η Εθνική ξόδεψε όσο χρόνο μπορούσε, η «ρωσική αρκούδα» μείωσε σε 13-10. Και κάπου εκεί η Ελλάδα έχασε τη συγκέντρωσή της άνευ λόγου και αιτίας. Κακές επιλογές στην επίθεση, με άμυνα για σεμινάριο όμως και τον Ζερδεβά να σώζει όσα περισσότερα σουτ μπορούσε. Η αμυντική λειτουργεία της Εθνικής ήταν εξαιρετική, ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Ελλάδας και στο τέλος πήρε τη νίκη για την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο. Παράλληλα, πήρε και τον μεγάλο και τεράστιο στόχο που δεν ήταν άλλος από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.