ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΠΟΛΟ

Νέοι φτιαγμένοι από χρυσό

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και ο Εθνικός μας ύμνος ακούστηκε για ακόμα μια φορά ως τα πέρατα του κόσμου.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2017, τα τρομερά παιδιά του Λοράντου είναι πλέον οι ΝΕΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Η γαλανόλευκη κάνοντας μια επική ανατροπή και δείχνοντας το φοβερό ταλέντο της στην επίθεση, κέρδισε το Μαυροβούνιο με 12-14 και πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μίνσκ και έδειξε σε όλους ότι καμία ομάδα δεν μπορεί να αντισταθεί στην ανωτερότητα της.

Στην ιστορία περνά και ο Τεο Λοράντος που ήταν ο ενορχηστρωτής της επιτυχίας και πέρσι στο Βελιγράδι και φέτος στο Μινσκ

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, το Μαυροβούνιο ξεκίνησε φουριόζο το παιχνίδι περιόρισε τα ατού της γαλανόλευκης και με τους Φρανέτα και Ράντοβιτς πήρε νωρίς νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 2-0, στην συνέχεια όμως η Εθνική μας προσπάθησε την μεγάλη ανατροπή αλλά χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού κάποια λάθη στην άμυνα βοήθησαν το Μαυροβούνιο να βρίσκει εύκολα δίχτυα και τελικά να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 5-3.

Στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας μπήκε αποφασισμένη και με τον Νικολαίδη μείωσε σε 5-4, όμως η άμυνα συνέχισε να έχει πολλά προβλήματα και το Μαυροβούνιο έφερε πάλι την διαφορά στα 2 γκολ κάνοντας το 7-5. Όμως ο Γκιούβετσης πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ έκανε 7-6 και έδωσε το σύνθημα για την μεγάλη ανατροπή μίλησε το ταλέντο των νεαρών παικτών και ο Παπαναστασίου έκανε εύκολα το 7-7 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. καθώς δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Αλιφραγκής έκανε 7-8 δείχνοντας για ακόμα μια φορά το άπλετο ταλέντο που υπάρχει στο σκοράρισμα σε αυτή την ομάδα παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει στην άμυνα.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε οι παίκτες του Λοράντου άρχισαν να δείχνουν το επιθετικό ταλέντο τους και με τον Παπαναστασίου να βρίσκει εύκολα δίχτυα έγινε το 9-7. Παρά τα λάθη στην άμυνα και την προσπάθεια του Μαυροβουνίου να μειώσει η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα δυο τέρματα αφού ο Καλογερόπουλος από την θέση 5 έκανε το 10-8. Η άμυνα μας όμως δεν είναι σε καλή ημέρα το Μαυροβούνιο μπόρεσε και έφερε πάλι την διαφορά στο γκολ κάνοντας το 10-9. Σε εκείνο το σημείο μίλησε το επιθετικό κρεσέντο του Γκιουβέτση που πήρε την Ελλάδα στις πλάτες του και με δυο εκπληκτικά τέρματα έκανε το 12-9 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Στέλιος Δαλμάρας κατέβασε ρολά και έδωσε σιγουριά στους συμπαίκτες του που έδειξαν για ακόμα μια φορά το ταλέντο τους στην επίθεση. Ο Νικολαίδης κέρδισε το πέναλτι στο 4:16 το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς έκανε το 13-9. Ο Ράντοβιτς προσπάθησε να μειώσει όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα μίλησε ο Κάκαρης που με ένα εκπληκτικό τέρμα έκανε το 14-10 και ουσιαστικά κλείδωσε το χρυσό μετάλλιο για την Εθνική μας.

ΕΛΛΑΔΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 14-12

Οκτάλεπτα: 3-5, 5-2, 4-2, 2-3

Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 5, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 3, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Ι., Χαλυβόπουλος Α., Αγιωργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος.