ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ένας Πρίντεζης δεν αρκούσε για την Εθνική

Η συγκλονιστική εμφάνιση του υπαρχηγού του Ολυμπιακού δεν έφτανε για την Εθνική ομάδα η οποία ηττήθηκε από τη Βραζιλία με 79-78 και πλέον ο αγώνας της Πέμπτης με την Νέα Ζηλανδία αποκτά χαρακτήρα τελικού

Σε περιπέτειες μπήκε η Εθνική ομάδα μπάσκετ μετά τη ήττα που υπέστη από την Βραζιλία με 79-78 στην δεύτερη αγωνιστική του ομίλου της για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κίνας
Παρά την καταπληκτική εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη η γαλανόλευκη» δεν κατάφερε να υποτάξει την αντίσταση της … παρέας του Βαρεχάο .
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Εθνική ομάδα να πατάει καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο και να προηγείται με 13-16.
Η αγωνιστική έκρηξη του Γιώργου Πρίντεζη στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως μαρτυρούν και οι συνολικά 14 πόντοι που πέτυχε ο διεθνής φόργoυορντ του Ολυμπιακού σε διάστημα 6:30 λεπτών (σ.σ. και συγκεκριμένα από το 11-14 μέχρι το 22-28 ε 6:30 λεπτά πέτυχε 14 πόντους) προερχόμενος από τον πάγκο, ενώ έχει και 3/3 τρίποντα εκ των οποίων στο ένα πήρε και το φάουλ ευστοχώντας στη βολή.έδωσε την απαραίτητη ώθηση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγηθεί με 25-40!

και η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-40, με το δίδυμο των Πρίντεζη (14π., 3ριμπ.) και Καλάθη (11π.) να κάνει τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά θέμα μυαλού και αυτοπεποίθησης… Αστοχία σε εύκολες προσπάθειες κι ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα εκνευρισμό και λάθος επιλογές στη συνέχεια.

Οι Βραζιλιάνοι έκαναν σερί 13-0 για το 36-40 στο 22:30 με καλές επιθέσεις και άμυνες μπλοκάροντας τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Εθνική, ο Γκαρσία έδωσε το προβάδισμα στη Βραζιλία για το 45-44 στο 25′! Ο ασταμάτητος Βαρεζάο σκόραρε για το 56-50 ενώ το γκολ – φάουλ του Γιάννη έκανε το 56-53 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος για τη Βραζιλία που έκανε επιμέρους σκορ 26-13 σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 59-58 όμως ο Μπαρμπόσα ανέβασε τη διαφορά στο +7 (71-64, 35:43) για τη «σελεσάο». Το γκολ φάουλ του Καλάθη έκανε το 73-71 στο 1:47 για το τέλος ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σκόραρε για τρεις από την κορυφή για το 76-76 στα 35.5″!

Ο Βαρεχζάο με καλάθι στα 14. 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ε΄δωσε προβάδισμα στην Βραζιλία,
ο Καλάθης έβγαλε πάσα στον Αντετοκούνμπο όμως ο Γιάννης δεν μπόρεσε να σκοράρει με φόλοου και στη συνέχεια χρεώθηκε με φάουλ στον Μπαρμπόσα στα 4.2″. Ο Βραζιλιάνος έχασε την πρώτη (79-76), αστόχησε στη δεύτερη και στη συνέχεια ο Λουσάντα έκανε φάουλ στον Σλούκα όταν ο διεθνής γκαρντ προσπάθησε να σουτάρει από το κέντρο στα 2.1″!!! Ο Σλούκας είχε 2/3 βολές, η μπάλα κόπηκε κανονικά πάνω από τη στεφάνη στην τρίτη βολή και η Βραζιλία νίκησε με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.