Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νέα «κατοστάρα» για τον Θρύλο

Εκκωφαντικός ο Ολυμπιακός πέρασε με εμφατικό τρόπο από τη Λάρισα συντρίβοντας τη ομώνυμη ομάδα με 101-70 – Αγωνία για τον Φαλ…

Τις εκπληκτικές του εμφανίσεις συνεχίζει απτόητος ο Ολυμπιακός!
Με κεκτημένη ταχύτητα από τις δύο σπουδαίες εκτός έδρας νίκες του στην Ευρωλίγκα επί των Αρμάνι Μιλάνο και Ούνικς Καζάν, οι «ερυθρόλευκοι» παρέδωσαν για ακόμη μια φορά τα διαπιστευτήριά τους και συνέτριψαν στην Λάρισα την ομώνυμη ομάδα με 70-101 για την ένατη αγωνιστική της Basket League.

Βέβαια, την ίδια στιγμή μοναδικό «μελανό» σημείο αποτελεί ο τραυματισμός του Μουσταφά Φαλ. Ο διεθνής Γάλλος σέντερ αποχώρησε με διάστρεμμα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και πλέον επικρατεί αγωνία για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του και το κατά πόσο θα είναι σε θέση να τεθεί στη διάθεση του Γιώργου Μπαρτζώκα ενόψει του εκτός έδρας αγω΄να με τον Ερυθρό Αστέρα για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Απίστευτο «πεταχτάρι» από τον Πρίντεζη!
Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά πιέστηκε από τη Λάρισα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, Διάστηα ΄που οι γηπεδούχο μ όπλο την ευστο/ία τους από τη περιφέρεια, κατάφεραν να κρατηθούν κονστά στο σκορ και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι το σκορ λίγα δευτερόλεπτ απριν την λήξη της πρώτης περιόδου ήστα στα επίπεδα του 18-20/.
Όμως σ’ εκείνο το σημείο «μίλησε η έντονη προσωπικότητα του Γιώργου Πρίντεζη!
Με … πεταχτάρι στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου από τα 9 μέτρα έγραψε το 18-23! Ένα buzzer beater το οποί θα το θυμάται για αρμκετό καιρό ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων»,. Σ’ ένα γήπεδο, όπου είχε αγωνιστεί πριν από ολλά χρόνια με τη φανέλα του Γυμναστικού!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, στηριζόμενο κυρίως στην πολύ πιεστική τους άμυνα. Ο ένα ςαιφνιδιαμός διαδοχότνα τον άλλο, με εμπνευστές τους Σλούκα, Ντόρσεί καιΒεζένκοφ.

Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο έκανε το 31-38, για να έρθει ένα καλάθι του Βεζένκοβ στα 1:25’’ πριν το ημίχρονο για το 31-40. Ο ίδιος, από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» έκανε το 31-42, για να ακολουθήσει ένα 4-0 σερί της Λάρισας και να λήξει το ημίχρονο με σκορ 35-42.

Με το γκάζι στο … τέρμα!

Ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ένα γρήγορο σερί 2-8, με τρίποντα από Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ και ένα κάρφωμα του Ουόκαπ, παίρνοντας προβάδισμα με 37-50. Έπειτα, Λαρεντζάκης και Ουόκαπ σκόραραν και πάλι για το 39-54, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Βεζένκοβ το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (39-57). Ο Ολυμπιακός πέτυχε 15 πόντους σε 2:30’, διδάσκοντας μπάσκετ, ενώ δεν σταμάτησε εκεί.

Το σκορ πήγε 42-63, μει ένα καταπληκτικό γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ, με το ρολόι να δείχνει 5:45’’ για τη λήξη της «καταιγιστικής» τρίτης περιόδου. Ο Καράμπελας έκανε το 45-63, για να απαντήσει ο Λαρεντζάκης με καλάθι, μετά από ασίστ πάρε-βάλε του Ουόκαπ, για το 45-65 και το +20.

Ουόκαπ και Καράμπελας έκαναν το σκορ 48-67, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-7 του Ολυμπιακού, με 4 πόντους από Λαρεντζάκη και 3 από Ζαν Σαρλ για το 48-74, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +26! Ακολούθησαν 5 προσωπικοί πόντοι του Γκριν για το 53-74 και η άμεση απάντηση του Ζαν Σαρλ με γκολ-φάουλ για το 53-77, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρίποντο του Λούντζη, απαντώντας στο δίποντο του Γκριν, με το σκορ να γίνεται 55-80. Στην συνέχεια, Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλ έκαναν δύο μεγαλοπρεπέστατες τάπες σε Γκριν και Κρουμπάλι, με τον ΜακΚίσικ να ευστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό για το 55-83.

Ντόρσεϊ από πλευράς Ολυμπιακού και Γκριν, Καράμπελας για την Λάρισα, ευστόχησαν σε τρίποντα, με το σκορ να γίνεται 61-86 Ο Έισι στην συνέχεια έδωσε μια πολύ όμορφη ασίστ στον Ντόρσεϊ, ο οποίος ευστόχησε για τρεις, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 30 πόντους. Μ

Ο Λούντζης πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο για το 63-96, για να συνεχίσει ο Ντόρσεϊ την τρίποντη ραψωδία του Θρύλου και να κάνει το 63-99, με 2:45’’ να απομένουν για τη λήξη. . Το τελικό 70-101 διαμόρφωσε ο Σλούκας με μία εύστοχη βολή και τρίποντο του Βησσαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101