ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Νέα 40άρα στην Α1 μπάσκετ Γυναικών

Η διαφορά δυναμικότητας του Ολυμπιακού από τις άλλες ομάδες στην Α1 Γυναικών είναι μεγάλη. Ωστόσο, η καλή εμφάνιση και η νίκη στο Μοσχάτο ήταν αναγκαίες. Τα κορίτσια του Μάρτινς Ζίμπαρτς συνδύασαν αυτά τα δύο στοιχεία και επικράτησαν 88-47. Νέα 40άρα στην Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Το πιο σημαντικό για τις «ερυθρόλευκες» ήταν πώς οι δύο Ελληνίδες γκαρντ, η Σταμάτη με την Σταμολάμπρου βρήκε ρυθμό. Μαζί σημείωσαν 35 πόντους με την πρώτη να έχει 4/8 τρίποντα. Σταθερή στα double-double η Γκούσταφσον με 22π. και 12ρ., ενώ σκόραραν και οι έντεκα παίκτριες που αγωνίστηκαν.

Κυριαρχία στην Α1 Γυναικών

Μετά τις δύο βολές της Οκόγιε που άνοιξε το σκορ (2-0) οι «ερυθρόλευκες» έκαναν 9-0 σερί με Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου, για να προηγηθούν 9-2 (4′). Με μια βολή της Ελληνίδας γκαρντ ο Θρύλος έφτασε σε double score (14-7, 5′), ενώ στο 6′ έγινε το 16-7 με την Γκούσταφσον να έχει ήδη 10π. Η Αμερικανίδα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 12π, ενώ η Σταμολάμπρου είχε 6π. και οδήγησαν την ομάδα του Ζίμπαρτς στο 20-7 του πρώτου δεκαλέπτου, κρατώντας το Μοσχάτο 6 λεπτά χωρίς σκορ.

Με πέντε πόντους της Σταμάτη και με σερί 8-0 (12′) οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν γρήγορα στο +21 (28-7). Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Γκούσταφσον ο Ολυμπιακός πήγε στο +22 (34-12, 14′). Η Σταμάτη είχε «ζεσταθεί» επιθετικά και σκόραρε από το τρίποντο για να βάλει τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 25 πόντους (39-14, 16′). Με την Γκούσταφσον να φτάνει τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έγινε το 46-19, για να λήξει το ημίχρονο 46-20 με μια βολή της Μυλωνάκη.

Νέα 40άρα στο πρωτάθλημα

Σερί 9-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ή πιο σωστά στην τρίτη περίοδο με τον Θρύλο να προηγείται 55-20. Μιας και ο Ζίμπαρτς ζήτησε μεγαλύτερη προσπάθεια στην άμυνα. Έτσι, η Ελευθερία δεν κατάφερε να σκοράρει ως το 26′, όταν η Καλογουέι μείωσε σε 22-55. Η άμυνα ήταν σημείο αναφοράς με την ομάδα του Μοσχάτου να σκοράρει μόλις 8 πόντους. Πιο συγκεκριμένα, με το καλάθι της Δίελα διαμορφώθηκε το 64-28 το τέλος της 3ης περιόδου.

Με τη διαφορά στους 36 πόντους λογικό ήταν να χαλαρώσουν λίγο τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Έτσι, η Ελευθερία Μοσχάτου ξεκίνησε με 5-0 και μειώσουν σε 33-64. Αλλά η αντίδραση των «ερυθρολεύκων» να είναι άμεση. Ειδικότερα, έκαναν σερί 15-0 και προηγήθηκαν με +46 (79-33) με σκοράρισμα από όλες τις παίκτριες. Στο ματς μπήκαν ακόμα οι νεαρές Χουγκάζ και Γκουζέλου που σκόραραν αμφότερες. Η Στούπα με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 47-88. Νέα 40άρα στην Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 7-20, 20-46, 28-64, 47-88.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.