ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Να περάσει ο επόμενος!

Τη δεύτερη νίκη στο πλαίσιο του Β’ προκριματικού ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς», πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι Πειραιώτες μια ημέρα μετά την επικράτηση κόντρα στην Κηφισιά με 3-0 σετ, διπλασίασαν τις νίκες και πραγματοποίησαν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης, την οποία θα «σφραγίσουν» με νίκη την Κυριακή (7/5) στις 17:00 κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Από κει και πέρα κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος προηγήθηκε στα σετ, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Νίκος Ζουπάνης με 26 πόντους και ακολούθησαν οι Ράουβερντινκ, Φράγκος που σημείωσαν αμφότεροι από 12 ενώ διψήφιο αριθμό προσέφερε και ο Μπέμε με 10.

Προηγήθηκε ο Φοίνικας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση και έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να προηγείται στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ. Παρ’ ότι ισοφάρισαν οι Πειραιώτες σε 12-12 οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 16-20. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» έφερε τη μείωση του σκορ στο 19-20 μετά από άσσο του Ράουβερντινκ αλλά το σετ κατέληξε στο Φοίνικα με 21-25 για το 0-1 υπέρ του.

Αντέδρασε άμεσα!

Εκ διαμέτρου αντίθετη με την εικόνα του πρώτου σετ, ήταν αυτή του δεύτερου με τους Πειραιώτες να μπαίνουν αποφασιστικά και να προηγούνται γρήγορα με 5-1 και 6-2. Από την αισθητή βελτίωση της απόδοσης των πρωταθλητών προέκυψε το 6-0 σερί χάρη στο οποίο το 8-4 μετατράπηκε σε 14-4 με την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό! Ο Φοίνικας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Θρύλου ο οποίος διατηρούσε με ευκολία το προβάδισμά του (19-9, 20-10) και έφτασε στο 25-17 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ!

Το… γύρισε εύκολα!

Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 3ο σετ στο ξεκίνημα του οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 8-1, το οποίο προήλθε από μπλοκ του Μπέμε και ανάγκασε τον τεχνικό του Φοίνικα Σύρου να ζητήσει τάιμ άουτ. Το σερί συνεχίστηκε για το 10-1 και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι  και διατήρησαν μεγάλες διαφορές (12-2, 14-3, 16-5, 18-7, 19-9) σε όλη τη διάρκεια του σετ φτάνοντας γρήγορα και εύκολα στο 25-13. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και χάρη στο 25-18 έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.29, 21-25 (24’), 25-17 (22’), 25-13 (20’), 25-18 (23’)