«Να έχουν σωστή νοοτροπία οι μικροί»

Παραινέσεις στους νεαρούς παίκτες να δείξουν μεγαλύτερη προσήλωση, έκανε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, που παραχώρησε μετά την λήξη του αγώνα με τον Κολοσσό.

Τα σημάδια χαλάρωσης που παρουσίασαν οι νεαροί παίκτες του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρηση με τον Κολοσσό, ενόχλησαν τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Ο τεχνικός ηγέτης των πειραιωτών στο περιθώριο της καθιερωμένης συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε της αναμέτρησης του ΣΕΦ, έσπευσε να ψέξει τους πιτσιρικάδες για την άσχημη νοοτροπία, που παρουσίασαν, συμπληρώνοντας πως έτσι δεν μπορούν να παίξουν στον Ολυμπιακό…

«Σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και είχαμε καλή συνεργασία στην επίθεση. Στην πρώτη περίοδο δεχτήκαμε μόλις 10 πόντους και πήραμε μία διαφορά. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Ανεβάσαμε τη διαφορά και ακόμα περισσότερο στην τρίτη».

Στη συνέχεια ο Έλληνας προπονητής του Ολυμπιακού είπε πως

«Το παιχνίδι πήγε όπως θέλαμε εκτός από τα 7-8 λεπτά στο τέλος, όπου μειώθηκε η διαφορά. Στο διάστημα αυτό είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω και τα νέα μας παιδιά, όμως δεν ανταποκρίθηκαν και είναι ένα καλό μάθημα για αυτούς, γιατί αν θέλουν να παίξουν στον Ολυμπιακό θα πρέπει να κάνουν αυτά που πρέπει και να έχουν σωστή νοοτροπία.

Στην επίθεση δεν ήμασταν καλοί και στην άμυνα νωθροί, για αυτό και δεχτήκαμε τόσους πόντους. Γενικά αισθάνομαι απογοητευμένος γιατί περίμενα περισσότερα από τους νέους παίκτες. Κάναμε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα».

Όσον αφορά τη συνέχεια και τα δύο ματς που ακολουθούν για την Ευρωλίγκα, τόνισε: «Τώρα έχουμε μπροστά μας την Ευρώπη και μία δύσκολη εβδομάδα, αρχίζοντας με την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ. Από αύριο ξεκινάμε την προετοιμασία μας για αυτό το παιχνίδι. Όμως και από σήμερα είχα τη δυνατότητα να ξεκουράσω κάποιους παίκτες, όπως τον Τιλί ο οποίος είχε ένα μικρό θέμα, όπως και κάποιους άλλους παίκτες που ξεκουράσαμε για να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ και τη συνέχεια.

Έχουν μείνει τέσσερα  ματς για την Ευρωλίγκα, όλα είναι σημαντικά και κρίσιμα, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, γιατί όπως είχα πει και μετά την Μπαρτσελόνα ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα και δεν έχουμε πάρει ακόμα το πλεονέκτημα».