Να χα Χίλ(αλ)ια Μάτια

Με τον Χιλάλ Σουντανί εκτελεστή και μεγάλο πρωταγωνιστή ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ στο παιχνίδι που άνοιξε την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1. Εξαιρετικό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες με τους Κρητικούς να μην “κλείνονται” και να απειλούν τους Πειραιώτες,οι οποίο βρήκαν τρόπο να  πάρουν το τρίποντο με τον Σουντανί on fire.

Πως ξεκίνησε: Ο Μαρτίνς επεφύλασσε  μία έκπληξη στην ενδεκάδα ,με τον Γκερέρο αντί του Ελ Αραμπί στην επίθεση. Κατα τα άλλα η ενδεκάδα ήταν ο Σα κάτω απο τα δοκάρια με Τοροσίδη-Αβρααμ-Σεμέδο-Κούτρη στην άμυνα ,Μπουχαλάκη -Γκιγέρμε στη μεσαία γραμμή. Λοβέρα,επιτελικός ,Ποντένσε-Σουντανί στα “φτερά” και τον Γκερέρο προωθημένο.

Το ματς:

ΓΡΗΦΓΟΡΟ ΓΚΟΛ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ ΟΒΙΔΑ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε νωρίς αυτό που ήθελε. Ενα γρήγορο γκολ να μπει στο τιμόνι του οδηγού . Το πέτυχε στο 11, όταν ο Σουντανί  νίκησε το Νάστο στη σέντρα του Ποντένσε ,απο δεξιά, και με δυνατή κεφαλιά “άνοιξε” το σκορ στο 3.

Νωρίτερα, στο 3, ο Λοβέρα, που είχε κέφια στην αρχή του ματς, έκανε εξαιρετική προσπάθεια  και σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου  που βρήκε τη μπλαλα με τα ακροδάχτυλα.

Από την πλευρά του , ο ΟΦΗ δεν κλείστηκε και θέλησε να παίξει ποδόσφαιρο.  Μία ομάδα  που παίζει πολύ απο τα άκρα ,δεν κλείνεται και στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ επικίνδυνη.  Σε μία απο αυτές, στο 18, ο Τσιλιανίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας ,αλλά ο Αβραάμ πρόλαβε τον παίκτη του ΟΦΗ και έδιωξε με τάκλιν αυτοθυσίας.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, με τους  παίκτες του  Ολυμπιακού να  μην μπορούν να δημιουργήσουν επιθετικά, προβλήματα στην άμυνα των Κρητικών που απο την πλευρά της έψαχνε το “Ερυθρόλευκο” λάθος.

ΣΟΥΝΤΑΝΙ ON FIRE

Ο Σουντανί ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού. Ετρεχε πάνω -κάτω “έκλεβε” μπάλες και ήταν και στις  περισσότερες τελικές του Ολυμπιακού όπως στο 39, αλλά το τελείωμα του  απο την ενέργεια του Ποντένσε δεν βρήκε στόχο. Γενικά προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει περισσότερη ενέργεια, αλλά χωρίς να βρίσκει στόχο και αυτό ήταν το μοναδικό ψεγάδι.

“Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ”

Και ενώ όλα έδειχναν  ότι θα πηγαίνεμαε στο 1-0 του ημιχρόνου, ο ΟΦΗ  “απάντησε”  με ένα υπέροχο γκολ του Ναμπί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. που πήρ τη σέντρα απο τα δεξιά και με σουτ στην κίνηση απο το ημικύκλιο έστειλε τη μπάλα εκε΄που ο Σα δεν μπορούσε να αντιδράσει.

ΤΡΕΛΟΣ ΡΥΘΜΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΧΙΛΑΛ ΕΧΕΙ ΤΗ ΛΥΣΗ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμα καλύτερο ρυθμό . Παιχνίδι -πάνω κάτω  με τον Ολυμπιακό να βγάζει φάσεις,κορυφαία αυτή του 55 με τρίγωνο ,Σουντανί,Ποντένσε ,Γκερέρο με τον Ισπανό να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση και τον Μαρινάκη να διώχνει ,αλλά και τον ΟΦΗ να έχει  τεράστια ευκαιρία  ένα λεπτό πριν με το Ναμπί  που πήρε τη μπάλα από τον Σεμέδο και πλάσαρε τον Σα αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι .

Ο Σουντανί, όμως ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 57, όταν ο Γκερέρο  έβγαλε ασιστ  για τον Σουντανί με τον Αλγερινό να “τελειώνει” τη φάση..

Εννια λεπτά μετά , ο ρέφερι Παπαδόπουλος ακύρωσε γκολ του Ολυμπιακού ,μετά από την υπόδειξη VAR  για οφσάιντ του Σουντανί στην αρχή της φάσης.

Το ματς συνέχιζε να είναι ροντέο ,με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να “κλειδώσει” το 3-1 και τον ΟΦΗ να μοιάζει  πειλητικός όχι ουσιαστικός όμως με την ιστορία να γράφει 2-1 και τους Πειραιώτες στην κορυφή.

MVP: Ο Σουντανί ήταν εξαιρετικός  με γκολ και πολύ μεγάλη συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας.

Η Στιγμή: Το δοκάρι του ΟΦΗ στο 54 με το σκορ στο 1-1 και τρία λεπτά μετά ήρθε  το 2-1.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο διαιτητής: Ο Παπαδόπουλος έκανε ότι μπορούσε για να εκνευρίσει το γήπεδο. Πολλές λάθις αποφάσεις, στην πλειοψηφία εναντίον του Ολυμπιακού

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τοροσίδης(62 Γκασπάρ), Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Λοβέρα(56 Μασούρας), Σουντανί(82 Καμαρά( και Γκερέρο

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου – Μαρινάκης, Νάστος(63 Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο – Τσιλιανίδης(86 Βαζ), Ναμπί, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο(70 Μάνος)