Μπράβο στις ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ με τα μπλε!
![](https://redaroume.gr/wp-content/uploads/2022/08/hungary_hellas_water_polo_women_euro_2022-780x470.jpg)
Ένα συναρπαστικό ματς που θα μπορούσε σίγουρα να γίνει στην πορεία, στη ζώνη των μεταλλίων, περίμενε την εθνική πόλο Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου Ουγγαρία. Η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα. Αν και δέχθηκε σερί 5-0 και από το 6-3 υπέρ της, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6, με φινάλε τριών αναπάντητων γκολ στον παίκτη παραπάνω, έφτασε στη νίκη με 9-8. Μπράβο στις ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ με τα μπλε!
Οι ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ με τα μπλε
Μετά από ένα εκπληκτικό ματς, η Εθνική Γυναικών σημείωσε μια τεράστια νίκη. Η Εθνική έδειξε από την αρχή πώς μπορούσε να φτάσει στη νίκη. Μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (1-0), με σερί 3-0 κατάφερε να κλείσει το οκτάλεπτο με 3-1. Βέβαια, αυτή η διαφορά των δύο γκολ παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (5-3). Στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου η Ελλάδα προηγήθηκε με 6-3.
Ύστερα η ελληνική ομάδα έπαθε black out. Καθώς έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 12 αγωνιστικά λεπτά. Επίσης, έχασε και δύο πέναλτι. Η Ουγγαρία τα εκμεταλλεύτηκε όλα αυτά, έκανε σερί 5-0 προηγήθηκε 8-6. Ωστόσο η Εθνική Γυναικών ως εκείνο το σημείο ήταν αναποτελεσματική στον παίκτη παραπάνω. Όμως στο τελευταίο δίλεπτο είχε 3/3 με τις τρεις αδελφές Πλευρίτου να σκοράρουν από ένα γκολ η καθεμία και πήρε τη νίκη με 9-8. Μπράβο στις ΓΥΝΑΙΚΑΡΕΣ με τα μπλε!
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 1-1, 4-3.
Greece is 𝒗𝒊𝒄𝒕𝒐𝒓𝒊𝒐𝒖𝒔!
A tight game between Greece 🇬🇷 and Hungary 🇭🇺 closes out #wp2022split day 1, with 3️⃣x European runners up Greece winning 8-9. pic.twitter.com/6gNEuNJXaz
— LEN – European Aquatics (@LENaquatics) August 27, 2022
Η διακύμανση:
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γκουρισάτι (π/π, 6:38), 1-1 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:40), 1-2 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 3:45), 1-3 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 1:47)
2ο οκτάλεπτο: 2-3 Φάραγκο (κόντρα, 6:26), 3-3 Περεστέκι-Νάγκι (περιφέρεια, 4:45), 3-4 Μ. Πλευρίτου (π/π, 3:13), 3-5 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:17)
3ο οκτάλεπτο: 3-6 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:01), 4-6 Γκουρισάτι (περιφέρεια, 2:52)
4ο οκτάλεπτο: 5-6 Γκουρισάτι (π/π, 7:25), 6-6 Ζιλάγκι (περιφέρεια, 6:16), 7-6 Βάλι (κόντρα, 3:15), 8-6 Γκάρντα (περιφέρεια, 2:24), 8-7 Μ. Πλευρίτου (π/π, 1:57), 8-8 Β. Πλευρίτου (π/π, 1:01),8-9 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 0:08)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μπίρο): Κις, Ζιλάγκι 1, Βάλι 1, Γκουρισάτι 3, Χόρβατ, Πάρκες, Μάτε, Περεστέκι-Νάγκι 1, Λέιμετερ, Μάχιου, Φάραγκο 1, Γκάρντα 1, Μάγκιαρι.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Τριχά, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.
𝐆𝐫𝐞𝐞𝐜𝐞 𝐞𝐝𝐠𝐞 𝐨𝐮𝐭 𝐇𝐮𝐧𝐠𝐚𝐫𝐲 👏
A close game between Hungary and Greece ends in a win for Greece 🇬🇷 What a way to end Day 1 of #wp2022split 🔥 pic.twitter.com/VqfpENemi3
— LEN – European Aquatics (@LENaquatics) August 27, 2022