Μπλόκο….

Μπλόκο στην Τρίπολη για τον Ολυμπιακό, που μετά από μέτρια εμφάνιση, έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα. Πολλά λάθη του πρόσφατου παρελθόντος, ανασταλτικά, οι Πρωταθλητές που έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Το γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι ο Καρίμ.

Ο Γκαρθία ξεκίνησε την ενδεκάδα που αναμενόταν χωρίς τον Φορτούνη και με τον Μάριν δεκάρι .Κατα τα άλλα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Προτό και από δεξιά προς αριστερά, οι  Φιγκέιρας,Σισέ,Ενχελς και Κούτρης. Στη μεσαία γραμμή, οι Ρομαό και Ζιλέ, με τους Πάρντο και Μάριν στα άκρα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και μοναδικό προωθημένο τον Καρίμ, με τον Μιραλάς πίσω του.

Η ομάδα του Παντελίδη ,κλείνοντας πολύ καλά τους διαδρόμους    και μη επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να κάνει παιχνίδι, απείλησε για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό με ένα σουτ του Τόσο που μπλόκαρε ο Προτό, με τους Πειραιώτες να αντιδρούν στο 10.

Ο Πάρντο, από δεξιά πλαγιοκόπησε, συγκλίνοντας προς τον άξονα, έκανε το σουτ αλλά ο Κίπερ του Αστέρα, κράτησε το μηδέν.

Ο αποφασισμένος Αστέρας απείλησε εκ νέου, στο 13, με τη κεφαλιά του Τόνσο που έδιωξε σε κόρνερ ο Προτό και στο καπάκι η κεφαλιά του Μανιά έφυγε άουτ.

ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΠΟ ΙΓΚΛΕΣΙΑΣ

Στο 21, ο Αστέρας επιβεβαίωσε την καλή του εμφάνιση ,με το γκολ του Ιγκλέσιας. Ο Αργεντίνος, από το φάουλ του Τσιλιανίδη από αριστερά, , νίκησε συμπαίκτες και αντιπάλους για το γκολ –προβάδισμα των Τριπολιτσιωτών.

Στο 23, μάλιστα παραλίγο να γίνει και το 2-0 ,όταν ο Ρομαό έχασε τη μπάλα από τον Μανιά που ενώ είχε χώρο προτίμησε να κάνει σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Προτό ήταν σε ετοιμότητα.

ΑΠΕΙΛΗ ΑΠΟ ΜΙΡΑΛΑΣ

Ο Βέλγος ήταν ο πρωταγωνιστής των δύο μεγάλων ευκαιριών-απάντηση από τον Ολυμπιακό.

Στο  28 με φόντο το ..τέρμα εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη, ενώ στο 30 από αριστερά και με πολύ φάλτσο εκτέλεσε φάουλ αλλά η  μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Και αν ο Ολυμπιακός έμοιαζε να έχει ισορροπήσει επιθετικά το παιχνίδι, τα αβίαστα λάθη δεν έλειπαν στην άμυνα  δίνοντας την ευκαιρία στον Αστέρα να απειλήσει.

ΠΕΝΑΛΤΑΡΑ ΚΑΙ …1-1

Στο 38, όμως ήρθε η απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Πάρντο, από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Τριανταφυλλόπουλος κατεδάφισε τον Καρίμ και ο Ιρανός  ισοφάρισε  με το 12 ο φετινό του τέρμα.

Τα αβίαστα λάθη πάντως δεν σταμάτησαν ούτε και λίγο πρίν το ημίχρονο. Στο 44,ο  Σισέ έκανε νέο λάθος , ο Μουνάφο πήρε τη μπάλα και έκανε το σουτ ,αλλά και πάλι ο Προτό έδιωξε στην αριστερή γωνία του.

ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ IN –ΜΑΡΙΝ OUT

Η πρώτη κίνηση του Γκαρθία ήταν να βάλει τον Φορτούνη αντί του Μάριν καθώς ο Γερμανός είχε θέμα με τις επιστροφές στην  άμυνα αλλά και δεν μπορούσε να δημιουργήσει παιχνίδι. Σε ένα ημίχρονο που κράτησε παραπάνω από το κανονικό ,μιας και η Αστυνομία έριξε δακρυγόνα έξω από το γήπεδο με την ατμόσφαιρα να γίνεται αποπνικτική.

Στο 52, ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτα με τη σέντρα του Φορτούνη από δεξιά ,που έδιωξε  ο Αθανασιάδης και εν συνεχεία  του Μιραλάς χαμηλά ,μπλόκαρε ο κίπερ του Αστέρα.

Oι  Πρωταθλητές είχαν κατοχή μπάλας ,αλλά τα αβίαστα λάθη  δεν έλειπαν ,όπως αυτό΄του Μιραλάς στο 55, που γύρισε στον Ενχελς που στην αρχή αιφνιδιάστηκε ,αλλά τελικά έδιωξε τη μπάλα, η του Σισέ και πάλι στο 59, με τον Ενχελς και πάλι να κόβει τελευταία στιγμή.

Στο 67, ο Μανιάς  βγήκε από αριστερά έκανε σέντρα με τον Ισνάλτο να κάνει μονοκόμματι σουτ, αλλά ο Ρομαό έδιωξε.

ΟΤΖΙΤΖΑ RETURNS

Στο 70, ο Γκαρθία έβγαλε τον αρνητικό Πάρντο και έβαλε τον Οτζίτζα . Κάπως έτσι , ο Βέλγος έγινε ουσιαστικά δεκαρι, με τον Φορτουνη αριστερά και τον Μιραλάς αριστερά . H μπάλα κυλούσε πολύ καλύτερα με τον Βέλγο , οι Πειραιώτες έμοιαζαν πολύ πιο επικίνδυνοι και  στο 71 έχασαν  σπουδαία ευκαιρία με το σουτ του Ζιλέ  λίγο έξω από την περιοχή και τον Αθανασιάδη να διώχνει με υπερένταση, ενώ στο 80, ο Κούτρης βρέθηκε σε ρόλο φορ, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Στις καθυστερήσεις, οι Πειραιώτες έχασαν μία ακόμα ευκαιρία, όταν ο Οτζίτζα γέμισε ο Αθανασιάδης έδιωξε με γροθιές , αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Γιαννούλη να κόβει τη μπάλα