Η μεγάλη ευκαιρία του Ματιέ! (video)

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας άγγιξαν την ισοφάριση στο 40ό λεπτό με τη μεγάλη ευκαιρία που είχε ο Βαλμπουενά, με τον Εμπεμπά να σώζει την Πόρτο!

Το γκολ από τον Βιέιρα στο 11′ ήταν αυτό που έδωσε από νωρίς στην πρωταθλήτρια Πορτογαλίας το προβάδισμα στο σκορ. Η ουσία είναι, όμως, πώς μετά το 1-0 ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του. Είχε και την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκείνο το σημείο άρχισαν να επιτίθενται και να αναζητούν το γκολ της ισοφάρισης. Κι έφτασαν πιο κοντά στο 40ό λεπτό. Σε μια φάση διαρκείας με τον Βαλμπουενά να κάνει το τελικό σουτ ή πιο σωστά με τη «λόμπα» με τεχνικό τρόπο που έκανε.

Ο Μαρτσεσίν ήταν εκτός θέσης, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα με τον Εμπεμπά να προλαβαίνει λίγο πριν τη γραμμή και να διώχνει την μπάλα, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Δείτε ΕΔΩ στο σχετικό βίντεο τη φάση του 40ού λεπτού όπου ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης.