Μπλ(0)κ(0) στο Καραϊσκάκη

Σε ένα ντέρμπι που ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος ,αλλά όχι ουσιαστικός, το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα που σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο Καραϊσκάκη. Κόπια με το ματς κόντρα στον Ατρόμητο το παιχνίδι.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με ένα τρίκ στην αρχική ενδεκάδα καθώς προχώρησε στην ταυτόχρονη χρησιμοποίηση των Ελ Αραμπί και Τικίνιο με τον Μαροκινό σε ρόλο αριστερού εξτρεμ. Με τον Βατσλίκ ,κάτω απο τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Λαλά,Σωκράτη,Σισέ και Ρεάμπτσιουκ. Μπουχαλάκης-Μαντι στη μεσαία γραμμή και Μασούρα δεξιά -Αγκιμπού αριστερά και φορ τους Τίκίνιο-Ελ Αραμπό.

To ματς

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας αλλά τη μπάλα  να μη φτάνει εύκολα προς τους φορ του γηπεδούχου, μιας και για αυτό είχαν φροντίσει οι Αλεξανδρόπουλος-Πέρεθ.  Παράλληλα και απο τη στιγμή που και οι δύο ομάδες ,παίζοντας 4-4-2 ήθελαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους οι μπακ και των δύο δεν έκαναν πολλά ανεβάσματα

3-1 στις φάσεις ο Ολυμπιακός

Γκολ μπορεί να μην επετεύχθη στο πρώτο μέρος, αλλά ο Ολυμπιακός  είχε τρεις καλές φάσεις ,εκ των οποίων η μία ήταν εξαιρετική. Στο 15, ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε φάουλ , ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά απο όλους ,αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Αν πάντως, δεν την έβρισκε ο Σενεγαλέζος , ο  Σωκράτης θα το έβαζε.

Στο 24, ο Λαλά κινήθηκε εξαιρετικά από δεξιά,έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο Αγκιμπού, που βρέθηκε σε θέση φορ, έκανε κάτι μεταξύ τελειώματος και πάσας προς τον Τικίνιο που δεν πρόλαβε την μπάλα και αυτή έφυγε άουτ.Ηταν η καλύτερη ευκαιρία για τους Πειραιώτες.

10αρι ο Γιουσέφ

Ο Μαρτίνς βλέποντας το πρόβλημα….δημιουργίας του Ολυμπιακού , γύρισε ως δεκάρι τον Μαροκινό κίλερ που προσπαθούσε να πάρει μπάλα και να φτιάξει φάσεις χωρίς όμως επιτυχία, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί στο 25, με τον Καρλίτος να βγαίνει στην  πλάτη της άμυνας και να πασάρει καθυστερημένα στον Βιτάλ που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 37, η σέντρα του Ρεάμπτσιουκ έφερε τον Τικίνιο να πιάνει τη κεφαλιά αλλά το σώμα του Βραζιλιάνου δεν ήταν σε καλή θέση για το σωστό τελείωμα. Στις καθυστερήσεις , ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει  τη ζημιά με το γέμισμα του Καρλίτος απο αριστερά, τον Χατζηγιοβάννη  να μην μπορεί να απειλήσει όμως μιας και ο Σωκράτης “διάβασε” τη φάση και έδιωξε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό φουριόζο  να προσπαθεί να επιβάλλει ρυθμό ,ωστόσο η διακοπή για καπνογόνα που έκαναν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι  ολιγόλεπτη διακοπή όπως και στο πρώτο μέρος σίγουρα δεν βόλευαν τον γηπεδούχο.

Μέχρι να βρούν  οι δύο ομάδες ξανά τα πατήματα τους πέρασε ένα δεκάλεπτο και ήταν τότε μέσα σε δύο λεπτά ο Ολυμπιακός απείλησε, πρώτα με τη σέντρα-σουτ του Λαλά που χτύπησε στη συμβολή της δεξιάς δοκού του Μπρινιόλι, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί έβγαλε για τον  Ρεάμπτσιουκ που έκανε σέντρα-σουτ αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε.

Αγκιμπου Χ3

Παρά την παρουσία  δύο φορ, ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε τις τρεις καλύτερες τελικές του Ολυμπιακού με την κορυφαία στο 77, όταν μέσα απο την περιοχή βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε ενστικτωδώς ο Μπρινιόλι.

Με τον Παναθηναϊκό να είναι πίσω και να διαφυλάσσει τα νώτα του, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει κατοχή αλλά να μην είναι ουσιαστικός. Μάλιστα σκόραρε στο 86, όταν ο Βαλμπουενά(πήρε τη θέση του Μασούρα στο 82, εκτέλεσε φάουλ-γέμισμα,  αλλά  ο  Σισέ έκανε φάουλ στον Μπρινιόλι, που έχασε τη μπάλα  η οποία έφτασε στον Τικινιο που σκόραρε αλλά δεν υπήρχε φάση.

Με τις καθυστερήσεις να φτάνουν στα 13 λεπτά ,ελέω καθυστερήσεων και αλλαγών, ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας , αλλά όσο και να προσπαθούσαν οι Πειραιώτες αυτό ήταν αδύνατο. Καλύτερη φάση στο…103, όταν ο Κούντε  γέμισε απο αριστερά, ο Χουάνκαρ άλλαξε την πορεία της μπάλας με τον Σισέ να κάνει ακροβατικό αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι με τον Βίντσιτς δύο λεπτά αργότερα να σφυρίζει τη ληξη του αγώνα.

H Στιγμή: Η φάση του Καμαρά στο 24, με τον 20 χρόνο να μην πιάνει τη κεφαλιά σωστά, ούτε για πάσα ούτε για τελείωμα.

MVP: Ο Λαλά ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ,μαζί με τον Αγκιμπού. Είχε το δοκάρι,έκανε πολλά ανεβάσματα,ενώ και αμυντικά ήταν πολύ καλός.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Ρέφερι: Ο Βίντσιτς το πήγε το ματς όπως τον βόλευε .Κανείς δεν είχε τρελά παράπονα και τα τρία πέναλτι που ζητάει ο Ολυμπιακός δεν είναι. Βέβαια η συνεννόηση με τους βοηθούς σε κάποια κόρνερ που δεν δόθηκαν ήταν ένα θέμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρεάμπτσιουκ, Μ. Καμαρά(90 Κούντε), Μπουχαλάκης(99 Λοπες), Α. Καμαρά, Μασούρας(82 Βαλμπουενά), Τικίνιο, Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Παλάσιος(79 Μακέντα), Χατζηγιοβάνης(79 Λούντκβιστ), Βιτάλ(99 Αιτορ) και Καρλίτος(93 Μαουρίσιο).