Μπάμ και κάτω !

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι  άλωσε την Πυλαία επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 0-3 σετ και έδειξε και φέτος ότι θα είναι το μεγάλο αφεντικό του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην έναρξη του αγώνα με 3-1, όταν δέχθηκε ένα 3-0 σερί και έμεινε πίσω στο σκορ με 4-3. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δυο διαδοχικούς πόντους και με άσσο του Γκέρκι ανέκτησαν το προβάδισμα με 4-5 το οποίο έχασαν προσωρινά στη συνέχεια μέχρι το 12-11. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-13 και οδηγούσε στο σκορ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 18-17, για να ισοφαρίσει ο Γκέργκι σε 18-18, νικώντας το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε μετά από ώρα με +2 για 20-18. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα 3-0 σερί για την ισοφάριση αρχικά σε 20-20 μετά από μπλοκ του Πετρέα, και το προβάδισμα με 20-21 με τον Χουσάϊ. Ο Ίλινιχ ισοφάρισε σε 21-21 αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 21-22 μετά από λάθος του ΠΑΟΚ στο σερβίς. Ακολούθησε νέα ισοπαλία από τον πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη και προβάδισμα των γηπεδούχων στο 23-22. Ωστόσο στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Γκαζμέντ Χουσάϊ ο οποίος πήρες τις τρεις τελευταίες επιθέσεις και μετέτρεψε το 23-22, σε 23-25 δίνοντας το προβάδισμα με 1-0 στα σετ στο Θρύλο!

Σχεδόν μια… ώρα (52’) μετά έφτασε στο 2-0!

Το 2ο σετ, ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 2-1 σε 2-4 και να διατηρεί το +2 με τον Φίνγκερ στο 3-5. Ο Χουσάι αύξησε για πρώτη φορά στους τρεις πόντους το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 3-6, αφού νίκησε το διπλό μπλοκ των γηπεδούχων. Ο Φίνγκερ επανέφερε το +3 στο 4-7 και ο Χουσάι αύξησε τη διαφορά στο +4 για το 8-4 που μαρτυρούσε ότι ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει το παιχνίδι του στο σημείο αυτό. Με ωραία ενέργεια ο Τερβαπόρτι διαμόρφωσε το 5-9 και ο Βουλκίδης το 6-10, με τους Θεσσαλονικείς να πλησιάζουν σε 9-10 στη συνέχεια. Το 3-0 σερί του ΠΑΟΚ, σταμάτησε ο Ρόλαντ Γκέργκι για το 9-11 και ο ίδιος παίκτης διατήρησε το +2 στο 10-12. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί χάρη στο οποίο προηγήθηκαν μετά από ώρα με 13-12. Μετά το 14-13 που ακολούθησε ο Ολυμπιακός με δυο σερί πόντους του Χουσάι προηγήθηκε και πάλι με 14-15 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του μετά από επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ για να ξεφύγει με +2 στο 14-16. Με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη διαμορφώθηκε το 15-17 και από άστοχο σερβίς του Σωτηρίου το 16-18 και ακολούθησε το 17-19. Μετά το 18-19 ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά εξ’ αιτίας ρήξης αντικειμένων από την κερκίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ προς τους αναπληρωματικούς του Ολυμπιακού. Στην επανέναρξη του αγώνα μετά το 19-20 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 20-20, με τον Ασπιώτη να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 20-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αλλά ο Χουσάϊ έβαλε ξανά στη θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό για το 21-22 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν και πάλι πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Στο σημείο αυτό ο Χαραλαμπίδης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους οι οποίοι πήγαν για πρώτη φορά στο σετ μπολ, αλλά ο Φίνγκερ με πλασέ ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το δεύτερο σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ με τον Ίλνιχ με 25-24, με τον Φίνγκερ να ισοφαρίζει ξανά σε 25-25. Μετά από σερβίς του Βουλκίδη που κατέληξε άουτ οι γηπεδούχοι πήγαν στο τρίτο σετ μπολ, όμως ο Φίνγκερ ισοφάρισε για τρίτη φορά σε 26-26 δίνοντας παράταση στο σετ. Ο αρχηγός του Θρύλου, Γιώργος Πετρέας έδωσε το προβάδισμα και το πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο 26-27, με τον Τακουρίδη να ισοφαρίζει σε 27-27. Ο Φίνγκερ ωστόσο, έδωσε ξανά τη λύση, πετυχαίνοντας το 27-28 με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το δεύτερο σετ μπολ και να παίρνει το σετ με 27-29, ύστερα από επίθεση των γηπεδούχων που κατέληξε άουτ.

Κυρίαρχος στο 3ο σετ και νικητής ο Θρύλος!

Στο 3ο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε στο 3-6 με άσσο του Γκέργκι, ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 3-4. Ο Χουσάϊ διατήρησε το +3 στο 5-8 και ο Βουλκίδης στο 6-9 με πρώτο χρόνο ενώ ο Φίνγκερ με μπλοκ αύξησε στο +4 το προβάδισμα στο 7-11. Ακολούθησε ένα 2-0 σερί με το οποίο μείωσε ο ΠΑΟΚ σε 9-11, αλλά ο Φίνγκερ με κερδισμένο μπλοκ άουτ επανέφερε το +3 στο 9-12. Το ίδιο έπραξε και ο Γκέργκι για το 10-13, με τον Χουσάϊ να δίνει ξανά τον «αέρα» του +4 στο 10-14. Στη συνέχεια ο Γκαζμέντ Χουσάι με τον δεύτερο σερί του πόντο αύξησε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 5 πόντους γράφοντας το 10-15 με το σερί του Ολυμπιακού να διευρύνεται στο 4-0 για το 10-16. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα και διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 14-21 και στο 15-22 με πάιπ του Χουσάϊ. Με προσπάθεια του Ασπιώτη, ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς μπολ με 17-24 για να φτάσει στο 18-25 με τον Χουσάϊ και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-0 σε 1.51. 23-25 (31’), 27-29 (52’), 18-25 (28’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χουσάϊ 18 (18/28 επ., 57%υπ.-39%αρ.), Βουλκίδης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Γκέργκι 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-14%αρ.), Κοκκινάκης –λ (83%υπ.-67%αρ.)/ Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος, Στιβαχτής

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 12 (12/23 επ., 60%υπ.-48%αρ), Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ίλνιχ 11 (8/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50%υπ.-22%αρ.), Μπούτος 4 (4/9 επ.), Στεφάνου –λ (65%υπ.-43%αρ.)/ Σωτηρίου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Εφραιμίδης