Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μοιράζει και … «πυροβολεί»!

Τα κάνει όλα και … συμφέρει ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί «καταγράφοντας» ήδη 15 γκολ στην Super League και έξι ασίστ με τη φανέλα του Ολυμπιακού

Ο Μαροκινός φορ αναδεικνύεται στην πιο καταλυτική μονάδα για τον εφετινό Ολυμπιακό οδηγώντας τον εκ του ασφαλούς στην ξέφρενη και αήττητη κούρσα του προς την επιστροφή του στον θρόνο του ελληνικού ποδοσφαίρου!

Είναι η συνολική παρουσία του και προσφορά τέτοια, η οποία καθιστά τον 32χρονο Μαροκινό άσο ως έναν από τους ακρογωνιαίους λίθους της εκπληκτικής πορείας των Πειραιωτών, δικαιώνοντας τον Πέδρο Μαρτίνς για την εμπιστοσύνη που δείχνει στο πρόσωπό του!

Στην αναμέτρηση με την Ξάνθη ο Ελ Αραμπί αποτέλεσε την πιο πειστική επιθειτκή λύση των «ερυθρόλευκων», συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε να ακτακτηθούν οι τρεις βαθμοί και βοηθώντας σε πολλούς τομείς.

Καταρχήν στην φάση του πέμπτου λεπτού, όπου προήλθε την μπάλα, έκλεψε την μπάλα στο ριστερό άκρο της επίθεσης και αφού ανέτρεψε την αντίσταση της άμυνας των φιλοξενούμενων μοίρασε γκολ στο … πίάτο στον Χιλά Σουντανί, με τον Αλγερινό να ανοίξει το σκορ. Ενέργεια, που θύμισε έντονα ανάλογη προσπάθειά του και ασίστ στον Μαντί Καμαρά στην προ 10ημέρου εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ (0-1).

Να τονιστεί ότι ήταν αισίως η έκτη του ασίστ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στην φάση του 43ου λεπτού, εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ματιέ Βαλμπουεενά και με σουτ στην κίνηση νίκησε» τον Άμπαντ κι έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν αισίως το 15ο τέρμα του στην Super League κaι το 20ό του συνολικά εάν συνυπολογιστούν και τα πέντε τέρματα που έχει σημειώσει στο Champions League ο πρώτος εφετινός σκόρερ σκόρερ.
Οπως φυσικά και το επιστέγασμα μίας τέλειας συνεργασίας που τον χαρακτηρίζει με τον Γάλλο σούπερ σταρ, με τον οποίο «βρίσκονται» με … κλειστά μάτια!