ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μην ξεχνιόμαστε – 41 πόντους στα Χανιά

Στις 20:00 απόψε διεξάγεται ο δεύτερος ημιτελικός του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, στο μπάσκετ Γυναικών. Αντίπαλοι ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Με έπαθλο το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό. Για τις «πράσινες», πάντως, οι αναμνήσεις από ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στην κρητική πόλη είναι σίγουρα εφιαλτικές. Πριν από τρία χρόνια, στο ίδιο μέρος, ο Θρύλος είχε διαλύσει τον ΠΑΟ με το εντυπωσιακό 78-37! Μην ξεχνιόμαστε – 41 πόντους στα Χανιά.

«Ερυθρόλευκο» γλέντι με 41 πόντους διαφορά

Στο κλειστό γυμναστήριο της Κλαδισού οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν… πάρτι απέναντι στις «πράσινες». Δείχνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο τις «άγριες» διαθέσεις τους. Κάτι που μαρτυρά και το 19-8 του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ η συνέχεια ήταν ανάλογη και στη δεύτερη περίοδο (σ.σ.: επί μέρους σκορ 20-12) για να λήξει το ημίχρονο με +19 (39-20). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος πάτησε κι άλλο το… γκάζι. Μετά από ένα τρίτο δεκάλεπτο χαλαρότητας (σ.σ.: επί μέρους σκορ 10-8). Στο τελευταίο, όμως, το γλέντι ήταν μεγάλο. Οι «ερυθρόλευκες» σκόραραν 29 πόντους, δέχθηκαν μόλις 9 και έφτασαν στην επικράτησε με το εμφατικό 78-37!

Στην Κρήτη, το δεύτερό του σπίτι

Μια νίκη που είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Η δέκατη συνεχόμενη, εκείνη την εποχή, κόντρα στον Παναθηναϊκό στο μπάσκετ Γυναικών. Η οποία ήρθε στην Κρήτη. Και πώς να μην έρχονται. Θρύλε η Κρήτη, το δεύτερό σου «σπίτι»! Εντός έδρας έπαιζε ο Ολυμπιακός και ήταν ασταμάτητος. Σημειώνοντας, παράλληλα, την 41η συνεχόμενη επικράτηση κόντρα στους «πράσινους» σε επίπεδο Ερασιτέχνη. Τους διέλυσε στην Κρήτη! Με την Τζόνσον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ. Στους 11 πόντους σταμάτησαν τόσο η Σταμάτη όσο και η Σταμολάμπρου. Μην ξεχνιόμαστε – 41 πόντους στα Χανιά.