ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μίλησε η ψυχή του πρωταθλητή Ευρώπης

Με ψυχή, πάθος και καρδιά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-8 της Γιατράν στην Κροατία πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και έμεινε ζωντανός στην κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Final-8 του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλα τα σημεία της αναμέτρησης και δίκαια έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

O Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα παρόλο που χρειάστηκε να φτάσουμε μετά τα μέσα του πρώτου οκταλέπτου όταν ο Σκουμπάκης, εκμεταλλευόμενος την «ερυθρόλευκη» επίθεση με παίκτη παραπάνω, έκανε το 1-0, ενώ λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Ομπράντοβιτς διπλασίασε τα τέρματα για το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου και έκανε το 2-0.

Οι Πειραιώτες πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Μουρίκη να διευρύνει το προβάδισμα στο 3-0. Συν τέσσερα για τον Ολυμπιακό, με σκόρερ αυτή την φορά τον Γιώργο Δερβίση. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι στο πρώτο ημίχρονο και με τους Ομπράντοβιτς και Γενηδουνιά έφτασαν στο 6-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην εμφάνιση των πρωταθλητών Ευρώπης.

Χρειάστηκε να περάσουν 17 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά για να σπάσουν οι Κροάτες την «ερυθρόλευκη» άμυνα και να πετύχουν το πρώτο τους τέρμα στην αναμέτρηση, κάνοντας το 6-1 στο 07:14 του τρίτου οκταλέπτου. Ο Μουρίκης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, επανέφερε τη διαφορά στα έξι γκολ, κάνοντας το 7-1, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 3-7.

Ο Γιάννης Φουντούλης σφράγισε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού με το 8ο γκολ των πρωταθλητών Ευρώπης κάνοντας το 8-3, που ήταν και το τελικό σκορ στην Κροατία. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου και έκαναν ένα ακόμα βήμα για να βρεθούν στην τελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν οι Ομπάντοβιτς και Μουρίκης για τον Ολυμπιακό, που βρήκε λύσεις επιθετικά από πολλούς παίκτες.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 0-4, 3-1, 0-1
ΓΙΑΝΤΡΑΝ (Ιβάν Άσιτς): Άνιτς, Ντέλιτς, Ζόβιτς 2, Κράπιτς, Μπούτιτς, Πέκοβιτς, Πάουερ, Πόποβιτς, Βίσκοβιτς, Μιλάρντοβιτς 1, Σέτκα, Κόβασιτς, Ποντρούγκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος