Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στο Μετς

Όσο καλά ξεκίνησε το ντέρμπι για τον Ολυμπιακό στο Μετς τόσο άσχημα τελείωσε. Διότι η απόδοση των κοριτσιών του Θρύλου έπεφτε όσο κυλούσε το ματς. Ειδικότερα στις υποδοχές και δε στις άριστες. Αλλά και στο μπλοκ-άμυνα. Αντίθετα, οι «πράσινες» είχαν σταθερότητα πάνω στο φιλέ και τα διπλάσια μπλοκ τους (σ.σ.: 12 με 6) μέτρησαν πολύ. Ακόμα τα ποσοστά στην επίθεση (σ.σ.: 44% με 36%) ήταν κομβικά για να επικρατήσει με 3-2 σετ ο ΠΑΟ στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στο Μετς.

Εξαιρετικός Ολυμπιακός

Με επίθεση της Νίχετ και πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3 και 5-4, αντίστοιχα. Μετά η Μλέινκοβα έκανε το 6-5 και το 7-6, με πλασέ και μπλοκ άουτ. Ακόμα, η Κούμπουρα, με πλασέ, «έγραψε» το 8-6 και η Νίζετιχ το 11-9. Όμως ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (12-11). Ωστόσο, τα κορίτσια του Θρύλου «έτρεξαν» σερί 4-0 και με άσσο της Νίζετιχ, ξέφυγαν με +3 (12-15). Στη συνέχεια, η Εμμανουηλίδου ανέβασε τη διαφορά στο +4 (16-20). Ακολούθως, ωραίος πόντος της Μλέινκοβα και σετ μπολ (20-24) οι «ερυθρόλευκες». Για την ακρίβεια, με επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο 25-21 και στο 1-0 σετ.

Κακή εικόνα και ανατροπή

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλύτερα, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 3-0, 6-1 και 13-6. Μετά, με επίθεση της Τσιτσιγιάννη, ο Θρύλος μείωσε σε 16-10. Αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-14. Νέα επίθεση της Τσιτσιγιάννη και 24-15, με τις «ερυθρόλευκες» να χάνουν το δεύτερο σετ με 25-15. Κατόπιν, στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ από το ξεκίνημα. Στη συνέχεια, η Κούμπουρα μείωσε σε 6-4 με πλασέ και η Λαμπρούση σε 8-5, με πρώτο χρόνο. Ακόμα, η Μλεΐνκοβα έκανε το 11-9 και το 16-13. Όμως ο Θρύλος έμεινε πίσω με 19-14. Με άσσο της Νίζετιχ, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 19-15. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-15 και στη συνέχεια, στο 2-1 σετ, με 25-19.

Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-1, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Καταρχάς ισοφάρισε (7-7), με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, ενώ ξέφυγε με +4 (8-12), με την Εμμανουηλίδου. Νέος πόντους της Κούμπουρα και 17-13 οι «ερυθρόλευκες». Επιπλέον, έφτασαν στο +5 (15-20) και πάλι με την Εμμανουηλίδου, η οποία κέρδισε άσσο, για το 21-15! Πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου και +6 (16-22) ο Ολυμπιακός, που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως το φινάλε του σετ. Η Μλέινκοβα έκανε το 23-16 και μετά από επίθεση των «πράσινων» στο φιλέ, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2, με 25-19 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Ήττα στο Μετς

Στην εκκίνηση του τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ. Τουλάχιστον αυτό συνέβη ως το 5-5. Επίσης, πόντοι από λάθη και των δύο ομάδων πριν η Κούμπουρα κάνει το 3-3. Αλλά η Σέρβα διαγώνια πήρε άλλες δύο επιθέσεις και τις τέλειωσε (σ.σ.: 4-4 και 5-5). Όμως, για μια ακόμα φορά η συγκέντρωση χάθηκε σε καθοριστικό σημείο. Διότι εκεί οι «πράσινες» έκαναν σερί 4-0, καθώς οι «ερυθρόλευκες» ήταν αναποτελεσματικές. Τόσο στην επίθεση όσο και σε μπλοκ άμυνα.

Για να βρεθούν πίσω με 9-5! Όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Για την ακρίβεια, μπλοκ της Νίζετιχ και μπλοκ άουτ της Μλεΐνκοβα για το 9-7. Ακόμα ένα μπλοκ άουτ για την Τσέχα, που μείωσε σε 10-8, ενώ από το λάθος της Παπαφωτίου έγινε το 11-10! Όμως στο 12-11 το σκορ έγινε 14-11! Αν και η Κούμπουρα μείωσε σε 14-13, η Άτκινσον πήρε το πόντο για το σετ (15-13) και το ματς (3-2). Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν στο Μετς.

Τα σετ 3-2 σε 2.00: 21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13.

• 1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25
  • 2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-15
  • 3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-19
  • 4ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21. 19-25
  • 5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-10, 15-13

** Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 68 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 22 (19/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Άτκινσον 27 (23/54 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμαντάν 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 3 (3/8 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ., 57% υπ. – 33% άριστες), Γκρόθες 8 (8/15 επ., 73% υπ. – 53% άριστες), Κελεσίδη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (5/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 30% άριστες), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (14/42 επ., 2 άσσοι), Μλεΐνκοβα 23 (22/49 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 31% υπ. – 19% άριστες), Σαμπάτη, Βλαχάκη, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη.