Μίλησε η «ερυθρόλευκη» ψυχή

Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα όταν ο ΠΑΟΚ προσπέρασε στο σκορ και με καθοριστική την Σταμολάμπρου νίκησε 64-57 τον ΠΑΟΚ.

Νικητής στο ντέρμπι της Α1 Γυναικών με τον ΠΑΟΚ, που έγινε στο βοηθητικό του ΣΕΦ, ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα στα καίρια σημεία της αναμέτρησης και επικράτησαν 64-57. Με καθοριστική στο τελευταίο 8λεπτο την Σταμολάμπρου. Όταν ο ΠΑΟΚ προσπέρασε στο σκορ (46-45) πέτυχε 8π. και συνέβαλλε τα μέγιστα για να πάρει ο Θρύλος το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Ένα ματς που οι κοπέλες του Ολυμπιακού το ήλεγχαν για περισσότερα από δυόμιση δεκάλεπτα. Ως εκείνο το σημείο είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους. Σταθερά μπροστά στο σκορ, βρέθηκαν στο +11 (39-28) με το καλάθι της Κόστοβιτς (6:20 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου) και λίγο αργότερα και με +12 (45-33) με την Ντέιβις (2:36 για το φινάλε της τρίτης περιόδου). Εκεί φαίνονταν πώς το ματς είχε τελειώσει. Αλλά δεν ήταν έτσι…

«Κοιμήθηκαν», αλλά «ξύπνησαν» έγκαιρα…

Επιθετικό μπλακ-άουτ για τις κοπέλες του Ολυμπιακού (σ.σ.: δεν σκόραραν για 4 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα), εκείνες του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικές στην άμυνα, αποτελεσματικές στην επίθεση και το καλάθι της Λέξα, 8:07 για το τέλος του ματς, πήραν το πρώτο και μοναδικό τους προβάδισμα στον αγώνα με 46-45, ολοκληρώνοντας σερί 13-0!

Η Σταμολάμπρου το πήρε πάνω της, με πέντε σερί πόντους έφερα τον Ολυμπιακό στο 50-46 και τους έδωσε την ηρεμία. Με σκορ κυρίως από τις Ελληνίδες παίκτριές του, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά και βρέθηκε στο +8 (58-50) με την Κόστοβιτς, 1:34 για το τέλος. Ακολούθησαν 24 τραγικά δευτερόλεπτα με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει και τετράποντο και να μειώνει στο σουτ, 58-55, 1:10 για το φινάλε. Το τρίποντο της Σταμάτη (0:56) έδωσε ηρεμία (61-56) και οι βολές της Νικολοπούλου διαμόρφωσαν το τελικό 64-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-26, 45-41, 64-57.