Μια Θρυλική χρονιά στο πρωτάθλημα

Το 2022 ήταν ένα μαγικό έτος για την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Έτσι το άρχισε, έτσι το έκλεισε. Δηλαδή μόνο με νίκες στην Basket League. Το απόγευμα της Τρίτης έκανε το 10/10 για φέτος, αλλά από την αρχή της χρονιάς έχει συνολικά 32/32. Πιο συγκεκριμένα, αυτό ήρθε με την νίκη 89-75 κόντρα στην Καρδίτσα. Μια Θρυλική χρονιά στο πρωτάθλημα.

Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος της χρονιάς, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την υποχρέωση. Διότι ήταν ολοφάνερο πώς το μυαλό ήταν στο ματς της Παρασκευής, με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα. Ο Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ο Πίτερς (16π., 5ρ.), διψήφιοι και οι ΜακΚίσικ (15π.) και Παπανικολάου (13π., 4ασ.), ενώ καλή παρουσία είχαν οι Γουόκαπ (9π., 7ασ.) και Μπλακ (9π., 8ρ., 2κοψ.).

Τελευταίο ματς στο πρωτάθλημα

Χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 4 λεπτά για να βρει ο Ολυμπιακός επιθετικό ρυθμό στο ματς που «αποχαιρέτησε» την Basket League για το 2022. Ειδικότερα, το έτος έκλεισε με 32/32 νίκες. Μιας και στα ως εκείνο το σημείο ήταν πίσω στο σκορ με 5-2. Επίσης είχε 1/6 σουτ εντός παιδιάς, τα πέντε άστοχα συνεχόμενα, με τρία λάθη. Με τρίποντο του ΜακΚίσικ πήρε ξανά το προβάδισμα (7-8, 6′) μετά το αρχικό 0-2. Ο Γουόκαπ σημείωσε 7 πόντους, ο Φαλ είχε 4 ασίστ και 2 κοψίματα και ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 8-1. Το αποτέλεσμα ήταν το ισόπαλο 12-12 να γίνει 20-13.

Φουλ του 7

Η είσοδος στην πεντάδα του Μπλακ και του Μπολομπόι έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα. Οι δύο τους μαζί σημείωσαν τους 12 από τους 21 πόντους του Θρύλου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με Μπλακ και Λούντζη οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επί μέρους 7-0. Έτσι το 16-20 έγινε 16-27 στο 14′. Στη συνέχεια, ο ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στους 15 (20-35, 17′). Η ομάδα του Αγγέλου με πόντους του Καρρά και του Χάντερ έκλεισε το ημίχρονο στο -12. Με τρεις «ερυθρόλευκους» να έχουν από 7 πόντους (Γουόκαπ, ΜακΚίσικ και Μπλακ).

«Εορταστικό» μπάσκετ

Ο ρυθμός του ματς άνοιξε. Με ένα γρήγορο 5-0, ο Θρύλος βρέθηκε στο +17 (29-46) με το τρίποντο του Πίτερς (21′). Όμως η Καρδίτσα με τον Πρίτζετ να είναι ζεστός μείωσε στους 10 (36-46) στο 23′. Ωστόσο, ο ΜακΚίσικ είχε καλό ρυθμό στην επίθεση. Πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους για το 40-54 (25′). Στη συνέχεια, σειρά πήρε ο Παπανικολάου. Μία βολή, ένα τρίποντο και κλέψιμο στο φινάλε της περιόδου που τελείωσε με λέιπ απ για να φτάσει η διαφορά ξανά στους 17.

Φινάλε στη Θρυλική χρονιά

Με Πίτερς και Μπλακ ο Θρύλος προηγήθηκε με +21 (73-52) στο 31′, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ έστειλε τη διαφορά στο +23 (57-80) στο 34′. Η ομάδα της Καρδίτσας με τον Χάντερ, αλλά και τον Γκάμπροβτσεκ μείωσε στους 17 (66-83). Ένα ακόμη τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε… αέρα 20 πόντων στον Ολυμπιακό (86-66) στο 37′. Στα τελευταία τρία λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν επί μέρους 9-3, με τον Λούντζη με μια βολή να διαμορφώνει το τελικό 75-89. Στα τελευταία 55 δευτερόλεπτα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβαλε στο ματς τον Παναγιώτη Τσάμη και τον Βενιαμίν Αμπόσι. Οι δύο νεαροί έκαναν την πρώτη τους συμμετοχή με την ερυθρόλευκη φανέλα. Μια Θρυλική χρονιά στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.