Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μια ντουζίνα σκόρερς ο Θρύλος!

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με το γκολ που πέτυχε κόντρα στον Αστέρας Τρίπολης έγινε αισίως ο 12ος κατά σειρά παίκτης των Πρωταθλητών Ελλάδας που συνδέεται με τα αντίπαλα δίχτυα.

Επίδειξη δύναμης απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τετάρτης στο εξ’ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστική της Super League θριαμβεύοντας με 5-1 του Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έτσι έφτασε στην πιο ευρεία φετινή του νίκη.
Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μετά το άγονο 0-0 του πρώτου μέρους στην επανάληψη ήταν ισοπεδωτικοί και ενορχηστρωτή τον … αιώνιο έφηβο Ματιέ Βαλμπουενά παρέδωσαν μαθήματα σύγχρονου ποδοσφαίρου ενθουσιάζοντας τους οπαδούς τους.

Μία νίκη που επέτρεψε στους Πρωταθλητές Ελλάδας να εκτοξεύσουν την διαφορά τους από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 15 βαθμούς και να ετοιμάζοντας σε μερικές εβδομάδες για την … στέψη του 47ου πρωταθλήματος.

Ένας από τους λόγους που κάνουν τον Θρύλο να ξεχωρίζει από τους όψιμους ανταγωνιστές του στο πέρασμα των χρόνων είναι η πολυσυλλεκτικότητα στο σκοράρισμα. Μάι συνταγή άκρως επιτυχημένη, που καθιστά τους «ερυθρόλευκους» ακόμη πιο απρόβλεπτους για τις αντίπαλες άμυνες.

Για όσους δεν το συνειδητοποίησαν ο Ολυμπιακός μετράει αισίως 12 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές στην φετινή Super League, όπου έχουν συνδεθεί με τα αντίπαλα δίχτυα. Κοινώς τα 46 γκολ, που έχουν σημειώσει μέχρι στιγμής οι Πρωταθλητές Ελλάδας έχουν φαρδιά – πλατιά την υπογραφή 12 παικτών. Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να γίνεται αισίως ο 12ος στην φάση του 52ου λεπτού, όταν και αξιοποίησε ιδανικά την ασύλληπτη εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά και με κεφαλιά – δυναμίτη άνοιξε το σκορ

Πάμε λοιπόν να δούμε όλους τους φετινούς σκόρερ του Θρύλου, όπου στην κορυφ΄της σχετικής λίστας φιγουράρει για τρίτη συνεχόμενη σεζόν Γιουσέφ Ελ Αραμπί.