Μια λαμπάδα στο μπόι του Βατσλίκ

Ένα ακόμα τρίποντο για τον εν δυνάμει πρωταθλητή Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν νικητές από την έδρα του Ιωνικού, σε ένα ματς «περίεργο» υπό την έννοια πώς συνέβησαν πολλά. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο φινάλε μετρούν πάντα τα νικηφόρα αποτελέσματα. Όμως η ουσία είναι μία… Μια λαμπάδα στο μπόι του Βατσλίκ.

Έκανε μεγάλη δουλειά ο Βατσλίκ

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο 3′ με τον Τικίνιο. Το γκολ δεν μέτρησε ως οφ σάιντ. Στην αρχή της φάσης ο Μαντί. Το είδαμε μετά από 4 λεπτά! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προβλήματα, ανασταλτικά, στον άξονα. Ο Ιωνικός πέρασε πολλές κάθετες πάσες που δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του Θρύλου. Κι δεν ήταν ο Βατσλίκ, το ματς θα μπορούσε να είχε πάρει άλλη τροπή. Στο 14′ σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Λένις. Στο 32′ έδιωξε με τα δάκτυλα το συρτό σουτ του Ντάλσιο. Στο 44′ έκανε διπλή επέμβαση. Αρχικά σταμάτησε το πλασέ (σ.σ.: τετ-α-τετ) του Μάντζη και μετά το μακρινό βολέ του Κιάκου. Μια λαμπάδα στο μπόι του Βατσλίκ.

Παίκτης «κλειδί» τον τελευταίο καιρό

Κομβικός και καθοριστικός για να πάει ο Ολυμπιακός στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ. Αν σκεφτούμε πώς υπάρχουν φίλαθλοι του Ολυμπιακού που θεωρούν πώς δεν είναι καλός, πώς ψάχνουν να βρουν… ψεγάδια για τον Τσέχο γκολκίπερ, τα λόγια περιττεύουν. Διότι δεν υπάρχει τερματοφύλακας στον πλανήτη, ακόμα και ο καλύτερος όλων, που να μην έχει αδυναμίες. Δεν είναι football manager, αλλά κανονικό ποδόσφαιρο. Ας το σκεφτείτε όλοι σας αυτό! Ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει κατεβάσει… ρολά σε πολλά ματς.

photo credit: Klodian Lato

Έκανε… δουλίτσα το VAR

Στο 3′ ο VARίστας Τσακαλίδης είδε το οφσάιντ του Μαντί στην αρχή της φάσης, πριν σκοράρει ο Τικίνιο. Αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν τσέκαρε το «γκρέμισμα» του Παπασταθόπουλου στην περιοχή του Χουτεσιώτη. Μια βάση που ήταν πέναλτι, αλλά πέρασε… απαρατήρητη. Αν ενδιάμεσα δεν είχε βάλει ο Αγκιμπού την γκολάρα στο 24′, με τη «φωτοβολίδα» από τα 27 μέτρα, θα μπορούσε το ματς να έχει άλλη τροπή. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να σπάσει το «μπλόκο» της Νίκαιας. Διότι στο ματς φαίνονταν πώς και ο Μανούχος και ο Τσακαλίδης ήταν λίγο… αγχωμένοι!

Αποφασιστικός στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, με τις αλλαγές του Μαρτίνς, το ματς ήρθε στα μέτρα του Ολυμπιακού. Ειδικά η είσοδος του Μπουχαλάκη που ηρέμησε το παιχνίδι στο κέντρο, αλλά και του Μασούρα που βοήθησε με το κερδισμένο πέναλτι και το γκολ. Δύο Ελληνόπουλα που κάνουν δουλειά, βοηθούν την ομάδα και ακούνε πάντα τα… εξ αμάξης.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στην επικράτηση με 3-0 που τον φέρνει προσωρινά στο +12 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, πριν τη σέντρα του ματς στην Τούμπα με τον ΠΑΟ. Η συνύπαρξη των Βαλμπουενά και Ροντρίγκες στο αρχικό σχήμα, σε ένα μικρό γήπεδο, σε μια δύσκολη έδρα, δεν ήταν πετυχημένη επιλογή. Διότι ανασταλτικά δεν είχαν συμμετοχή. Επίσης, το δίδυμο των Εμβιλά και Καμαρά στο πρώτο μέρος αντιμετώπισαν πολλά θέματα.