Μεγάλο «διπλό» με κομβικό τον Σκάρπα [vids]

Το όνομα του Γκουστάβο Σκάρπα ακούγεται αρκετά τα τελευταία 24ωρα για τον Ολυμπιακό. Μολονότι ο πλέι μέικερ της Παλμέιρας δεν ήταν ο κορυφαίος στην εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Σάο Πάουλο, έκανε τη διαφορά. Ειδικότερα ήταν κομβικός στο φινάλε του ματς, με συμμετοχή και στα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, στη νίκη 2-1 στο «Μορουμπί». Μεγάλο «διπλό» με κομβικό τον Σκάρπα.

Ο Σκάρπα έφτιαξε το 1-1

Η Παλμέιρας στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Σάο Πάολο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17′. Χάρη σε ένα τυχερό γκολ. Πιο συγκεκριμένα, κόρνερ των γηπεδούχων από δεξιά , κακή αντίδραση στην άμυνα, αδράνεια του Μενίνο, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και στο δεύτερο δοκάρι ο Πάτρικ την προώθησε στα δίχτυα για το 1-0. Ένα αποτέλεσμα που παρέμεινε ως το 90ό λεπτό. Εντούτοις, η κάτοχος του Copa Libertadores τα δύο τελευταία χρόνια πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή και αριστερή, όπως έκανε επίθεση η Παλμέιρας. Σε ποιόν; Για την ακρίβεια στον Γκουστάβο Σκάρπα. Ο Βραζιλιάνος, που ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό, έκανε τη σέντρα και ο Γκουστάβο Γκόμες με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-1 για την «Periquito Verde».

Από τον Σκάρπα ξεκίνησε και το 1-2

Όχι μόνο δεν ήταν αυτή η τελευταία φάση του ματς, αλλά και η επόμενη που ακολούθησε ήταν καθοριστική. Διότι, ούτε το ματς είχε τελειώσει, ούτε ο Γκουστάβο Σκάρπα είχε πει την τελευταία του… λέξη. Κατόπιν εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά. Στο πρώτο δοκάρι και πιο συγκεκριμένα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μάικε βρήκε την μπάλα.

Εκείνη έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, όπου ο Μουρίλο την κατέβασε και σούταρε σωστά, για να δώσει τη νίκη στην Παλμέιρας με 2-1. Όλα αυτά έγινε στο 90’+6, ενώ ο διαιτητής είχε δείξει επτά λεπτά καθυστέρηση στο ματς. Αν και ο Σκάρπα αυτή τη φορά δεν έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης, ήταν μεταξύ αυτών που διακρίθηκαν. Μιας και ήταν μέσα και στις δύο φάσεις των γκολ. Επιπρόσθετα, στο πρώτο έδωσε την ασίστ!