Μεγάλο «διπλό» για το Θρύλο

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 74-68 στην Ελευθερούπολη και παραμένουν στην κορυφή της Α2 Ανδρών.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου στην Α2. Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Νικολαΐδη και Μελισσαράτο και εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισαν το ματς, επικράτησαν 74-68 και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Με το πρωτάθλημα να έχει μπει στην τελική ευθεία, όσον αφορά την κανονική του διάρκεια.

Η αναπτυξιακή ομάδα είχε προβλήματα στα πρώτα 30 λεπτά το ματς και ήταν πίσω στο σκορ με 52-49. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 6 πόντους διαφορά, 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-33, 52-49, 68-74.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 7 (1), Τσουμάνης 6, Ράπτης 7, Ερμείδης 7 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 25 (2), Χάλαρης 9 (1), Νίκου 7 (1).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4, Νικολαΐδης 17 (3), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 3 (1), Τσόχλας 10 (2), Σκουλίδας 11 (3), Χρηστίδης 9, Μελισσαράτος 13.