Θόλωσε το μυαλό στο φινάλε

Χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να φύγει νικητής από το Πριγκιπάτο. Διότι σε ένα ματς που αντιμετώπισε προβλήματα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, έβγαλε αντίδραση. Το αποτέλεσμα ήταν να έχει προβάδισμα στο 36′. Αλλά εκεί χάθηκε το καθαρό μυαλό και η συγκέντρωση. Έτσι, η Μονακό με καθοριστικό τον Τζέιμς, νίκησε 85-77. Θόλωσε το μυαλό στο φινάλε.

• Ο MVP: Μάικ Τζέιμς. Καθοριστικός ο Αμερικανός γκαρντ με 24 πόντους, τους 10 στα τελευταία 2:30 του ματς.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η μεγάλη διαφορά ήταν στην ενέργεια. Έτσι οι Γάλλοι πέτυχαν 27 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Κώστας Παπανικολάου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είναι κουρασμένος, σωματικά και πνευματικά και δεν βοήθησε καθόλου.
  • THE POINT: Η Μονακό υπερίσχυσε στη «μάχη» των ριμπάουντ, έκανε λιγότερα λάθη, ενώ είχε και παραπάνω κλεψίματα.

Ανατροπές

Αν κα βρέθηκε πίσω με 5-2, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 με τον Φαλ να δίνει λύσει (4π.) για το 5-8 (4′). Επίσης, ο Γάλλος σέντερ έφτασε τους 6 πόντους, για το 7-10. Αλλά η Μονακό έβγαλε αντίδραση και με 8-0 χάρη στα λάθη του Θρύλου προηγήθηκε 15-10 (6′) με τον Ουατάρα. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δικό τους 7-0 χάρη στον εξαιρετικό Κάνααν (15-17, 8′). Η είσοδος του Μοτεγιούνας δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Έτσι η Μονακό με δικό της 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (22-17) με το καλάθι του Τζέιμς.

Σούπερ Κάνααν

Αλλά ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκεί! Έκλεισε το δεκάλεπτο με 7 πόντους, αλλά δεν σταμάτησε εκεί! Όταν η Μονακό προηγήθηκε με +9 (27-18), έβαλε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Έτσι το σκορ έγινε 30-24 (14′). Για την ακρίβεια είχε 4/6 τρίποντα, για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 34-30. Μετά ο Σίκμα έφερε τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση… αναπνοής (34-32, 18′). Ωστόσο, ο Τζέις έκανε το 38-32 (19′). Όμως με σερί 7-0 στα τελευταία 76”, με τρίποντο του Πίτερς και έμμεσο του ΜακΚίσικ, ο Θρύλος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (38-39).

Αμφίρροπη «μάχη»

Ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε ματς πλέι οφ. Αξίζει να σημειωθεί πώς ως το 25′ στο ματς υπήρξαν 11 εναλλαγές στο προβάδισμα. Αν και ο Θρύλος άρχισε με λάθη στις δύο πρώτες επιθέσεις του, γρήγορα αντέδρασε. Βέβαια μετά το τρίτο φάουλ του Κάνααν, τη… σκυτάλη πήρε ο Πίτερς. Ωστόσο ο Αμερικανός γκαρντ είχε κάνει το 45-47 (24′), για να ακολουθήσει ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ για το 49-52 (26′). Όταν η Μονακό προηγήθηκε 58-54 με τον Χολ, ο Θρύλος έκανε σερί 5-0 με Πίτερς και Μπραζντέικις και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ (58-59

Θόλωσε το μυαλό

Ως εκείνο το σημείο ο Γουόκαπ δεν είχε απειλήσει, ιδιαίτερα, από μακριά. Όμως το έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καταρχάς, με το… καλημέρα για το 58-62 (32′), ενώ με έμμεσο τρίποντο του Μιλουτίνοφ ξέφυγε με +5 (60-65, 33′). Αλλά η Μονακό αντέδρασε ξανά και έκανε σερί 7-0 για το 67-65 με τον Μοτεγιούνας (35′). Όμως ο Λιθουανός αποβλήθηκε! Ο Γουόκαπ πέτυχε το 67-68 και με τρίποντο το 69-71 (36′). Όμως αστόχησε σε 2 βολές, αλλά και σε δίποντο, ενώ ο Τζέιμς πέτυχε 6 σερί πόντους για το 77-73 (39′). Μετά άστοχο τρίποντο του Κάνααν και κάρφωμα του Χολ (79-73, 39,8”). Επίσης, οι Γάλλοι ήταν εύστοχοι στις βολές και επικράτησαν τελικά 85-77. Θόλωσε το μυαλό στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.