Με τέτοια ποσοστά δεν μπορούσε…

Σε κακή επιθετικά βραδιά βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο Μονακό. Η αμυντική παρουσία των «ερυθρολεύκων» στο Πριγκιπάτο ήταν πολύ καλή, αφού κράτησαν τη γαλλική ομάδα στους 64 πόντους. Αλλά για να μπορούσε ο Θρύλος να φτάσει στο «διπλό», θα έπρεπε να είχε κάτι παραπάνω από το 27.6% στα τρίποντα, το 46.2% στα δίποντα και το 57.1% στις βολές. Ειδικά οι 9 χαμένες ήταν πολλές και κόστισαν την ήττα 64-60. Με τέτοια ποσοστά δεν μπορούσε.

• O MVP: Ο Άλφα Ντιαλό. Πέτυχε τους 10 από τους 18 πόντους της Μονακό στην τελευταία περίοδο και ήταν όλοι τους πολύτιμοι.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η αστοχία του Ολυμπιακού ήταν πολύ μεγάλη. Ειδικά το 27.6% στο τρίποντο και οι 9 χαμένες βολές κόστισαν αφάνταστα.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σάσα Βεζένκοφ. Μόλις 4 πόντοι από τον MVP του Ολυμπιακού φέτος με 2/7 σουτ. Έλειψε το σκοράρισμά του.
  • THE POINT: Ο Θρύλος των 16 ασίστ για 15 λάθη έχασε από τη Μονακό των 11 ασίστ για 19 λάθη. Φοβερό!

Η ανάλυση του αγώνα

Προβάδισμα παρά τα χαμηλά ποσοστά

Στα πρώτα 8 λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά, με άξονες τους Φαλ και Παπανικολάου. Αμυντικά όλη η ομάδα έκανε άριστη δουλειά. Να μείνει η Μονακό σε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, αποτελεί και… παράσημο! Η άριστη αμυντική λειτουργία ήταν το «κλειδί» για το +12 που απέκτησε η ομάδα του Μπαρτζώκα με το έμμεσο τρίποντο του Φαλ 4-16, 8′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός τελείωσε την περίοδο με 3/7 βολές και 1/8 τρίποντα. Αλλά τα 0/5 τρίποντα των Γάλλων και τα μηδέν επιθετικά ριμπάουντ που είχαν, ήταν σημαντικά στοιχεία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πίτερς ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε δύο σημαντικά τρίποντα. Η διαφορά έφτασε αρχικά στο +14 για την ελληνική ομάδα (10-24) με τον Λαρεντζάκη, ενώ με το δεύτερο τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ παρέμεινε στους 12 (22-34) στο 17′. Όμως με σερί 7-0 ως το φινάλε του ημιχρόνου και συνολικά 15-0 ως το 37-34 στο 22′ η Μονακό όχι απλά επέστρεψε στο ματς, αλλά το γύρισε και βρέθηκε μπροστά. Κυρίως γιατί οι Γάλλοι είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο 5/10 τρίποντα, τα 4 από τον Τζέιμς που έκλεισε το ημίχρονο με 14 πόντους.

Κακές επιλογές και αστοχία

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην επίθεση συνεχίστηκε. Καθώς έμεινε στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κυρίως γιατί έκανε πολλά λάθη. Υπέπεσε σε 7 στο δεύτερο δεκάλεπτο και 6 στο τρίτο. Σε συνδυασμό με το 1/9 τρίποντα που είχε στην τρίτη περίοδο ήταν λογικό να βρεθεί πίσω στο σκορ. Εξάλλου, η επιθετική αδυναμία έφερε την Μονακό ακόμη και στο +5 (45-40) με το καλάθι του Μοτεγιούνας στο 28′. Σε εκείνο το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει τον Τζέιμς, αλλά έπαθε τη ζημιά από τον Μακουντού (5π.).

Καθώς η διαφορά των Μονεγάσκων έφτασε και στους 6 (48-42) και τους 7 (52-45) πόντους, ο Θρύλος πάλεψε και έβγαλε αντίδραση. Με σερί 6-0 και επί μέρους 8-1, ισοφάρισε στο 37′ με τις βολές του Σλούκα (53-53). Δύο τρίποντα της Μονακό, από Ντιαλό και Μακουντού (59-53, 38′) και άμεση «απάντησε» με Πίτερς και ΜακΚίσικ (59-59, 1:50). Το χαμένο σουτ του Σλούκα (στα 22”) και η μία βολή στα 7.7” έδωσαν την ευκαιρία στον Τζέιμς να καρφώσει για το τελικό 64-60. Με τέτοια ποσοστά θα έχανε.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.